Prawdopodobnie jedyna taka atrakcja w Noc Muzeów w całej Polsce – zwiedzanie piekarni
W prawdziwie nocnych godzinach (02:00-04:00) z soboty na niedzielę zaprasza mieszkańców Piekarnia Ewy i Andrzeja Reczyńskich (ul. Rayskiego 17). W planie m.in. oprowadzanie po zakładzie, informacje o procesie technologicznym, prelekcja o historii miejsca, oglądanie starych zdjęć i skanów dokumentów, możliwość dotknięcia sprzętów i zajrzenia do wnętrza komory wypiekowej pieca. Będzie można też zrobić selfie na tle pieca. Ważna informacja – obowiązują wcześniejsze zapisy! Grupy 5–6 osób, czas zwiedzania: około 30 minut, godziny wejścia: 2:00, 2:30, 3:00, 3:30. Zapisy na określone godziny w komentarzach pod postem „Noc Muzeów” na profilu piekarni na Facebooku.
Parada zabytkowych pojazdów
W godz. 18:00-24:00 otwarte będzie szczecińskie Muzeum Techniki i Komunikacji przy ul. Niemierzyńskiej 18a. Z nowości w ofercie znalazł się pokaz filmu „Imperium Stoewerów”. Od godz. 18.00 do 22.00 w holu będzie można oglądać miniwystawę przygotowaną przez modelarzy, towarzyszyć im będą rekonstruktorzy w mundurach żołnierskich i milicyjnych z czasów Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Pojawią się rekonstruktorzy z grup: „Retro Vibes” i „Metrum”.
Muzeum zaprasza także na paradę pojazdów zabytkowych złożonej głównie z samochodów i motocykli kolekcjonerów z regionów oraz nowego nabytku muzeum – auta Stoewer R 150 z lat 30. Start o godz. 17:00 spod muzeum, trasa parady: ul. Niemierzyńska 18A – ul. Zygmunta Krasińskiego – al. Wyzwolenia – rondo Giedroycia – ul. Piotra Skargi – al. Wojska Polskiego – pl. Szarych Szeregów – al. Piastów – pl. Kościuszki – ul. Bolesława Krzywoustego – pl. Zwycięstwa – Brama Portowa – al. Niepodległości – al. Wyzwolenia – ul. Zygmunta Krasińskiego – ul. Niemierzyńska 18A.
Program:
17.00–17.40 – parada zabytkowych pojazdów
17.40–22.00 – pokaz starych pojazdów na dziedzińcu muzeum
18.00–22.00 – pokaz modelarzy i rekonstruktorów służb mundurowych PRL
18.00–21.00 – pokaz mody grupy „Retro Vibes”
20.00–21.00 – pokaz filmu „Imperium Stoewerów”
21.00–23.00 – pokaz mody grupy „Metrum”
Spacer z przewodnikami po Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim
W godz. 18:00-24:00 wraz z przewodnikiem będzie można zwiedzić zabytkowy gmach urzędu wojewódzkiego na Wałach Chrobrego. Na trasie spaceru m.in. imponująca klatka schodowa, odrestaurowane hole i wejście na wieżę, z której będzie można podziwiać jeden z najpiękniejszych widoków w Szczecinie. W tym roku po przerwie zostanie otwarty gabinet wojewody.
Wewnątrz i pod ziemią Szpinakowego Pałacu
W tym roku w godz. 20:00-23:00 w Urzędzie Miasta (pl. Armii Krajowe 1) chętni będą mogli zobaczyć m.in. oryginalne elementy wystroju najważniejszego gabinetu w mieście, po wnętrzach którego oprowadzać będzie Piotr Krzystek – prezydent Szczecina. Oprócz gabinetu prezydenta miasta do zwiedzania dostępny będzie również schron znajdujący się w podziemiach magistratu. Mieszkańcy będą mogli również zajrzeć do sali sesyjnej, sali ślubów oraz sali bibliotecznej.
Bogata oferta Muzeum Narodowego, w tym sporo atrakcji dla dzieci
Muzeum Narodowe w tę wyjątkową noc zaprasza w godz. 18:00-24:00 do wszystkich swoich gmachów. W budynku przy Wałach Chrobrego 3 tradycyjnie już będzie można obejrzeć projekt „Genealogia”, w ramach którego w przestrzeni ekspozycji „Ukryte znaczenia. Sztuka na Pomorzu w XVI i XVII wieku” zagoszczą prace studentów Pracowni Komunikacji Wizualnej Akademii Sztuki. W nowej strefie edukacyjnej, działającej w przestrzeni ekspozycji afrykańskich, pracownicy będą czekać na małych artystów. Będzie można zrobić maskę w muzeum lub zabrać wybrane wzory do domu. Wśród nowych wystaw pojawi się „Matematyka w obiektywie” przedstawiająca fotografie laureatów i finalistów XV edycji konkursu pod tym samym tytułem a także „Stocznia Szczecińska 1947-2009”, na której prezentowane będą modele jednostek pływających wyprodukowanych w Stoczni Szczecińskiej. Dział Etnografii od godz. 19:00 zaprasza do udziału w konkursie pt.: „Do czego służył ten przedmiot?”. A o godz. 19:00, 20:00 i 21:00 odbędą się trzy 20-minutowe sety muzyczne w wykonaniu duetu Braska.
Natomiast Muzeum Tradycji Regionalnych przy ul. Staromłyńskiej 27 zaprasza do przestrzeni ekspozycji „Zabytki z odzysku”. To kolejna odsłona wystaw kameralnych organizowanych w cyklu „Zabytki z historią. 200 lat kolekcji starożytności pomorskich”, upamiętniających dwustulecie utworzenia pierwszych, dostępnych publicznie, zbiorów zabytków regionalnych w Szczecinie. Zostanie zaprezentowana w przestrzeni stałej ekspozycji archeologicznej „Świt Pomorza. Kolekcja starożytności pomorskich”. Towarzyszyć jej będą gry i zabawy, a także będzie można indywidualnie wysłuchać opowieści o dziejach pomorskich zabytków archeologicznych. Studenckie Koło Archeologiczne Uniwersytetu Szczecińskiego OldSkull zaprasza do udziału w grze muzealnej na wystawach: „Świt Pomorza. Kolekcja starożytności pomorskich”, „Złoty wiek Pomorza. Sztuka na dworze książąt pomorskich w XVI i XVII wieku”, „Gabinet Pomorski. W zwierciadle monet, banknotów i pieczęci”. Nie zabraknie koncertu kursu interpretacji muzyki wokalnej. I jak co roku będzie można wybić sobie także pamiątkowe monety.
W Muzeum Historii Szczecina (ul. Mściwoja II 8) ostatnie oprowadzania po dwóch wystawach, które po Nocy Muzeów zostaną zdemontowane: „Paweł Bałakirew. Kolory Melancholii” i „Hans Hartig. Wirtuoz pomorskiego krajobrazu”. Do tego szansa na zdjęcia w kapeluszach i z akcesoriami stylizowanymi na różne epoki oraz propozycja aktywnego zwiedzania dla najmłodszych (godz. 18:00 i 21:00) połączona z poszukiwaniem na wystawach zwierząt, uwiecznionych przez dawnych mistrzów.
W Muzeum Sztuki Współczesnej (ul. Staromłyńska 1) możliwość obejrzenia części zamkniętej już ekspozycji „Ku geometrii organicznej. Prace z kolekcji Muzeum Narodowego w Szczecinie i Stowarzyszenia Zachęta Sztuki Współczesnej w Szczecinie”. Z kolei na dzieci czekać będzie warsztat „Laboratorium sztuki”. W trakcie zajęć będą eksperymentować z rysunkami przedmiotów codziennego użytku, tworząc z nich fantazyjne, hybrydowe formy inspirowane pracami Łukasza Skąpskiego z serii „Hybrydy”.
Z kolei Centrum Dialogu Przełomy rozpocznie Noc Muzeów od uroczystej musztry paradnej wykonaniu uczniów klas mundurowych Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej w Szczecinie. W ofercie również historyczne przystanki „Przełomów” z atrakcjami dla całych rodzin.
Zamek i dawna mieszkanka – Sydonia von Borck
W Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie w godz. 18:00-23:00 dostępne będą wyjątkowe atrakcje: wystawa specjalna „Sydonia von Borck w grafice Andrzeja Maciejewskiego”, wykłady dr hab. Agnieszki Gut poświęcone procesom o czary na Pomorzu oraz postaci Sydonii von Borck, tematyczne fotościanki i strefa wypoczynku na Tarasie Zamkowym oraz zwiedzanie średniowiecznego muru z przełomu XIV i XV wieku odkrytego podczas modernizacji tarasów.
18:00-23:00 Bezpłatne zwiedzanie Wieży Dzwonów (ostatnie wejście: 22:30)
18:00-23:00 Bezpłatne zwiedzanie wystaw (ostatnie wejście: 22:30)
Wykłady prof. Agnieszki Gut (Sala Anny Jagiellonki):
18:30 Sydonia von Borck. Najsławniejsza zachodniopomorska „czarownica”
19:30 Czarownica powołana. Postępowanie sądowe w procesach o czary
Wystawa specjalna (dostępna wyłącznie podczas Nocy Muzeów): Sydonia von Borck w grafice Andrzeja Maciejewskiego
Okazja, by zajrzeć do Muzeum Techniki Wojskowej
W sobotę Muzeum Techniki Wojskowej (ul. Bulwar Gdański 7) wyjątkowo zaprosi do siebie w godzinach wieczornych 18:00-22:00. W schronie można zobaczyć eksponaty związane z wojskiem, obroną cywilną czy milicją obywatelską. Zarówno z czasów PRL, jak i drugiej wojny światowej. Od zbioru masek przeciwgazowych po prezentowaną na wystawach czasowych historyczną broń. Wszystko to w surowym klimacie betonowego schronu, który wybudowano w 1943 roku. Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/1740824296782903.
Fabryka Wody z mocą atrakcji dla dzieci
W godz. 18:00-22:00 Europejska Noc Muzeów zawita też do Fabryki Wody (ul. 1 Maja 41). Przez cały czas trwania wydarzenia będzie można bezpłatnie zwiedzać wystawę Edukatorium, przy głównym wejściu, znajdzie się bar Pij Kranówkę. Dla miłośników sztuki przygotowano wykład pt. „Woda w sztuce. Podróż przez wieki i style”, który poprowadzi Marcin Pierzchliński. Spotkania odbędą się w Cząsteczce o godzinie 18.30 i 20.00. Po zmroku na odwiedzających czeka Nocne Akwarium – dzięki specjalnemu oświetleniu i nocnym mieszkańcom akwarium świat pod wodą nabierze zupełnie nowego wymiaru. Dla najmłodszych przygotowano stanowisko łamigłówek na Wirze Wiedzy. W godzinach 18:00–21:00 po Edukatorium będzie spacerować CHLAPEK – sympatyczna maskotka Fabryki Wody.
Zwiedzanie zakamarków zabytkowego budynku kamienicy Loitzów
Historia gotyckiej kamienicy oraz wzlotów i upadków bankierskiej rodziny Loitzów, zwiedzanie pracowni artystycznych (malarskiej, rzeźbiarskiej, reklamy wizualnej, grafiki warsztatowej), tajemnicze przejścia i korytarze, pokój nauczycielski z innej bajki. Podglądanie uczniów przy zajęciach malarskich oraz możliwość spróbowania własnych sił w rysunku węglem i kredą, pokaz technik renowacji. Dostępna będzie też wystawa „Dyplom 2025”. To wszystko będzie czekać w Noc Muzeów na odwiedzających Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Constantina Brancusiego przy ul. Kurkowej 10. Wydarzenie w godz. 18:00-23:00.
Zwiedzanie z przewodnikami odrestaurowanych wnętrz przepięknej willi
Po raz czwarty w obchody Nocy Muzeów włącza się Willa Lentza przy al. Wojska Polskiego 84. W godz. 19:00-24:00 po zabytkowym obiekcie będzie można wybrać się na zwiedzanie w towarzystwie profesjonalnych przewodników. Oprócz tego udostępnione zostaną wystawy: stała: „Willa Lentza. Historia(od)nowa”, „Obrazy z prywatnych kolekcji w Willi Lentza” i „Eonflux. Willa Czechy”. Odbędzie się także wyjątkowe wydarzenie „Słuchanie w ciemności”, czyli czytanie poezji Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej przez aktorów z Teatru Polskiego i Teatru Współczesnego.
Do siebie zapraszają sami mieszkańcy
Po raz drugi w Noc Muzeów będzie możliwość zwiedzania narożnej 131-letniej zabytkowej, secesyjnej kamienicy przy ul. Monte Cassino 7. Oprowadzanie rozpocznie się o 18:00. O historii budynku opowiadać będą jej mieszkańcy. Zwiedzający będą mogli ocenić i podziwiać kunsztowną pracę konserwatorską wykonaną przez firmę Patrik Art z Torunia pod nadzorem technologa konserwatora Marty Żukowskiej-Bosy.
IPN i Archiwum Państwowe na 80 lat polskiego Szczecina
W Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia przy Bramie Portowej 1 w godz. 18:00-24:00 będzie można oglądać unikatową ekspozycję plakatów, map i dokumentów dotyczących pierwszych lat polskiej administracji na „ziemiach uzyskanych”. Dodatkowo archiwum szczecińskiego oddziału IPN zaprezentuje dokumenty dotyczące wspomnianego okresu. Dla najmłodszych uczestników Nocy Muzeów przygotowano kącik historycznych gier planszowych, kolorowanki oraz puzzle wielkoformatowe, a dla wszystkich uczestników wydarzenia pamiątkowe przypinki i magnesy.
Archiwum Państwowe przy ul. Wojciecha 13 przygotowało wystawę oryginalnych materiałów z zasobu Archiwum Państwowego w Szczecinie, dotyczących początków polskiej państwowości, budowy administracji, przesiedleń, odbudowy, tworzenia się życia kulturalnego i społecznego w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim w 1945 roku. Będą to unikatowe dokumenty, fotografie, mapy, afisze, plakaty, prasa, publikacje książkowe. Dodatkowo będzie można zobaczyć magazyn archiwalny na co dzień niedostępny, najstarszą działająca windę towarową w Szczecinie i podświetloną makietę archiwum.
Historyczna świetlica
Do obchodów Nocy Muzeów włącza się także Centrum Solidarności „Stocznia” przy ul. Ofiar Grudnia 1970. W godz. 18:00-22:00 będzie można zobaczyć nie tylko świetlicę Stoczni Szczecińskiej, gdzie podpisano pierwsze w Polsce porozumienia, dające początek „Solidarności”, ale po raz pierwszy będzie można zajrzeć do dawnych warsztatowni, gdzie powstaje zupełnie nowa ekspozycja i poznać kulisy życia stoczniowców. Początek zwiedzania o godzinie 18.00. Wejście grup co pół godziny. Grupy liczące maksymalnie 25 osób.
Lodowy Pałac i dwie wystawy
Filharmonia im. M. Karłowicza (ul. Małopolska 48) w godz. 18:00-22:00 zaprasza do odkrywania ciekawych wystaw. W Galerii Poziom 4. na zwiedzających czeka ekspozycja HELMUT NEWTON. MUSIC & PORTRAITS, prezentująca prace jednego z najsłynniejszych fotografów XX wieku. Uzupełnieniem wystawy będzie projekcja w sali symfonicznej filmu „Helmut Newton by June”, zrealizowanego przez jego żonę, June Newton oraz nagrania audio, z oprowadzaniem kuratorskim, które nagrał dyrektor Muzeum Newtona. W Art.Roomie, mniejszej przestrzeni galeryjnej filharmonii, prezentowana będzie wystawa „Z miłości do Szczecina”. To fotograficzno-ilustracyjna opowieść o mieście inspirowana książkami i osobistymi historiami szczecińskich autorów.
Izba Pamięci Stołczyna
Na Stołczynie, nieco wcześniej niż w większości miejsc, bo już w godz. 16:00-18:00 prezentowane będą Skarby Izby Pamięci Stołczyna, które w ostatnich tygodniach leżały schowane z uwagi na trwający jeszcze w lokalu remont. Specjalnie na tę okazję zostaną przygotowane trzy wystawy: Pocztówki z czasów historycznych ze Stołczyna, Glinek i Kraśnicy; Dzieci w przedwojennym Stołczynie; Poniemieckie na Stołczynie – przedmioty życia codziennego w zbiorach Izby. Wydarzenie w zabytkowym budynku stacji kolejowej przy ul. Kolejowej 2, więcej: https://www.facebook.com/events/1230658722055228.
Neogotycka budowla zaprojektowana przez szczecińskiego architekta
Z historią Parafii Ewangelicko-augsburskiej Świętej Trójcy przy ul. Energetyków 8 gości zapozna jej proboszcz, który opowie też o znanych szczecinianach-ewangelikach: Johannesie Quistorpie i Bernharda Stoewerze. Posłuchamy również prelekcji Artura Stróżyńskiego. Na organach, w stroju historycznym, zagra dr Agnieszka Roguska. Odbędzie się także prezentacja rekonstrukcji historycznych z udziałem osób w strojach wzorowanych na modzie drugiej połowy XIX oraz początku XX wieku. W godzinach 19:30-21:30 gośćmi Nocy Muzeów w ewangelickim kościele na Łasztowni będą członkowie Stowarzyszenia METRUM. Od 21:30 do północy można będzie podziwiać grupy rekonstrukcyjne: „Retro Vibes” Olgi Dąbkiewicz oraz „Z modą przez wieki” Małgorzaty Zakrzewskiej. Blok tematyczny trwać będzie około 25 minut. Początek o 18:00, wydarzenie powtarzane co pół godziny aż do północy.
Miejsca z ciekawymi wystawami
Po raz pierwszy do Nocy Muzeów włącza się Galeria OFF M (ul. Chmielewskiego 18). W godz. 18:00-24:00 będzie można obejrzeć wystawę „Sensit(i)eve” Ewy Kaziszko z kolażami poświęconymi emocjom.
DK 13 Muz (pl. Żołnierza Polskiego 2) zaprasza w godz. 18:00-22:00 do Galerii Foyer na wystawę „Odczuwanie życia” Basi Tylewskiej oraz do Galerii Enter na ekspozycję „Symboliczno-artystyczną dziedzinę polskiej kultury ludowej”.
W Open Gallery Moniki Krupowicz (ul. Koński Kierat 17/1) w godz. 18:00-22:00 czekać będzie wystawa „Sztuka graficzna – obrazy z lustrzanego odbicia” z pracami w różnych technikach graficznych od tradycyjnych po eksperymentalne pięciu uznanych artystów-grafików związanych ze Szczecinem: Marty Garbaczewskiej, Agnieszki Gewartowskiej, Wojciecha Koniuszki, Pawła Kwiatkowskiego i Ryszarda Szymańskiego.
Minifot przy al. Wojska Polskiego 12 pokaże w witrynie wystawę ukazującą fragment historii swojego zakładu oraz projekt „Światłoczuli” Dawida Czajkowskiego. Do godz. 16:00 można też obejrzeć wnętrze zakładu.
Z kolei Obiektyw Kreatywny Jadwiga – Tu Centrum.Szczecin (ul. Królowej Jadwigi 2) w godz. 16:00-21:00 zaprasza do oglądania wystawy w witrynie, zwiedzanie obiektu i... dansing z muzyką na żywo. W programie też prezentacja albumu Janusza Szałanskiego czy objazdowy teatrzyk Indiana Wąs Opowiada.
W Noc Muzeów swoje drzwi otworzy również Trafostacja Sztuki (ul. Świętego Ducha 4), gdzie w godz. 18:00-24:00 będzie można obejrzeć cztery wystawy. W programie także wydarzenia specjalne, dotyczące wystawy „Dziwny deszcz” Karoliny Breguły oraz koncert zespołu KILLOFF.
18.00 „Dziwny Szczecin – otwarte laboratorium portowości”
20.00 Oprowadzanie Karoliny Breguły po wystawie „Dziwny deszcz”
21.00 Koncert zespołu KILLOFF
Od lat w obchody Nocy Muzeów włącza się także Antykwariat Marka Wyłupka (ul. Końskie Kierat 12), gdzie w godz. 17:00-23:00 można oglądać wystawę mebli i malarstwa.
Freedom Gallery (ul. Chmielewskiego) przez całą dobę prezentuje prace znakomitych artystów street artu, Galeria Kapitańska (ul. Kapitańska 2) w godz. 16:00-24:00 wystawę „Lipa”, Galeria Star (ul. Koński Kierat 16) w godz. 18:00-00:30 „The Tale”, Galeria 111 (pl. Żołnierza Polskiego 11/1) w godz. 18:00-22:30 wybrane prace z ostatnich trzech ekspozycji pokazywanych w szczecińskiej Hali Wystaw, a Galeria Kierat (ul. Koński Kierat 14) w godz. 19:00-22:00 wystawę „Sztuka w portowym Szczecinie: Związek Polskich Artystów Plastyków 1945–2025”.
Morskie Centrum Nauki (ul. Nad Duńczycą 1) wydłuża godziny zwiedzania wystawy stałej, którą będzie można oglądać od 18:00 do 22:00.
W Muzeum Geologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego (ul. Mickiewicza 16a) w godz. 18:00-22:00 goście będą mieli okazję zapoznać się z barwnym i przebogatym światem minerałów, skał oraz prehistorycznych kreatur „zaklętych w kamieniu”. Do dyspozycji zwiedzających zostaną udostępnione również stanowiska multimedialne i interaktywne. Na miłośników programów o tematyce przyrodniczo-geologicznej czekać będą pokazy filmowe, a na małych fanów geologii oraz paleontologii – darmowe pamiątki w postaci drobnych minerałów czy skamielin.
Komentarze