Happening na Alei Kwiatowej, instalacje audiowizualne na Rynku Siennym, projekcje archiwalnych filmów, spotkanie z niemiłym niemieckim strażnikiem, zwiedzanie niedostępnych miejsc, kiermasze książek i rękodzieła. W Noc Muzeów szczecinianie z pewnością nie zasną.

9. Europejska Noc Muzeów będzie miała miejsce w nocy z 17 na 18 maja. Wtedy to blisko 50 szczecińskich instytucji udostępni zwiedzającym całkowicie bezpłatnie 35 przestrzeni wystawienniczych. Ten swoisty maraton kulturalny rozpocznie się o godz. 16:00 i potrwa do północy.

Oczywiście poza samymi wystawami Noc Muzeów to także mnóstwo atrakcji przygotowanych specjalnie na tę okazję. Będzie można zwiedzić Gabinet Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, zabytkowe zakamarki kamienicy Loitzów, w której obecnie mieści się Liceum Plastyczne, wejść na taras wieży widokowej Bazyliki Archikatedralnej (bezpłatnie dla pierwszych 50 osób) czy zobaczyć niedostępne na co dzień miejsca w Teatrze Lalek Pleciuga.

Na swój pokład zapraszają także właściciele statku THPV Bembridge 1938. Zaplanowali aż cztery oprowadzania, w tym aż dwa razy będzie możliwość zobaczenia jednostki pod osłoną nocy. Zbiórka wszystkich chętnych o godz. 16:00, 18:00, 20:00 i 22:30 przy Bramie Portowej nr 10 na Nabrzeżu Egipskim.

Natomiast dzieje Szczecina i ciekawostki związane z naszym miastem będzie można poznać podczas spacerów z przewodnikami. Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Pilotów i Przewodników zaprasza na zwiedzanie Szczecina o godz. 17:00, 18:00 i 19:00.

W Gmachu Głównym Muzeum Narodowego przy Wałach Chrobrego podczas Nocy Muzeów po raz pierwszy w naszym mieście zostanie zaprezentowany drewniany dysk z X wieku z Wolina, który interpretowany jest jako kompas słoneczny. Będzie to zapowiedź wystawy „Od kompasu słonecznego do systemu DECCA – historia hiperboli w nawigacji”. Będzie można również zobaczyć zakupiony dzięki środkom zebranym podczas 8. Nocy Muzeów plakat z okresu międzywojennego, przedstawiający statek wycieczkowy „Schlesien”, należący do szczecińskiego armatora Stettiner Dampfer – Compagnie. Ta noc to też okazja, by poznać bliżej życie i twórczość Alfreda Meistra, pierwszego szczecińskiego ekspresjonisty.

W Gmachu Głównym Muzeum Narodowego zaplanowano również kiermasz książek i szczecińskich gadżetów oraz limitowane wejścia na wieżę widokową, z której będzie można podziwiać nocną panoramę miasta. Punktualnie o 23:00 rozpocznie się koncert April String Quartet.

Średniowieczne tańce i walki

W Muzeum Historii Szczecina, Oddziale Muzeum Narodowego będzie eksponowany obraz Ludwiga Augusta Mosta „Oczekująca”, zakupiony za środki zebrane podczas 7. Europejskiej Nocy Muzeów oraz otrzymane od Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego. Od 20:00 na stoisku Bractwa Maltańskiego co pół godziny będą odbywać się rekonstrukcje walk w wykonaniu XIII-wiecznych rycerzy z zakonu joannitów oraz pokazy średniowiecznych i renesansowych tańców. Również na godz. 23:00 zaplanowano koncert, na którym zagra kwartet smyczkowy Vigoroso (wstęp limitowany).

W Galerii Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego będzie można oglądać projekt „Genealogia” Pracowni Komunikacji Wizualnej Akademii Sztuki. Studenci spróbują odpowiedzieć na pytania, co dla współczesnych mieszkańców Szczecina znaczy ród Gryfitów. Od 17:30 do 20:00 również tutaj średniowieczne walki i tańce będzie prezentować Bractwo Maltańskie. Z kolei na osoby odwiedzające Dziedziniec Muzeum Narodowego będą czekać dwie ekspozycje plenerowe: płaskorzeźba z VIII wieku z dawnej Bramy Parnickiej oraz granitowa tablica z XIX wieku z domu, w którym urodziła się caryca Katarzyna II. Od 21:00 co godzinę zaplanowano projekcję filmu „Muzeum Utracone 2014”.

Noc Gryfa

Noc Muzeów na Zamku Książąt Pomorskich upłynie pod znakiem Gryfa. Odbędą się wykłady na temat wizerunku Gryfa w sztukach plastycznych oraz sztuce pomorskiej. Przewidziano kreatywny warsztat dla dzieci „Gryf i inne oswojone bestie”. O godz. 21:00 wystąpi zespół Bubliczki, a po 23:00 Teatr Ognia Lascar. W holu skrzydła wschodniego Zamku będzie możliwość zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia w fotobudce z użyciem historycznych rekwizytów.

Gryf zdominuje również Noc Muzeów w Książnicy Pomorskiej. W zabytkowym budynku II z wejściem od ulicy Dworcowej od piwnicy po III piętro w tym dniu na zwiedzających będą czekać różne atrakcje. Interesującą propozycją jest „Gryf w konserwie”, mieszczący się w Pracowni Konserwacji, w której będzie można dowiedzieć się, co się dzieje ze zniszczoną książką, jak się ją naprawia i przy okazji zobaczyć miejsce na co dzień niedostępne. Dla dzieci przygotowano zabawy, puzze, malowanki z Gryfem. Dorośli będą mogli zagrać z Gryfem w szachy albo obejrzeć wystawę „Gryf na Pomorzu”, prezentującą obecność Gryfa w naszej przestrzeni miejskiej.

Czarna Jolka na Rynku Siennym

Do 9. Europejskiej Nocy Muzeów w Szczecinie przyłącza się także Podzamcze.org. O 18:00 na Rynek Sienny wkroczy Sabina Wacławczyk, pomysłodawczyni projektu Wandalovy, która podobnie jak wcześniej na Cmentarzu Centralnym, dokona subiektywnej diagnozy potrzeb oraz braków w przestrzeni Rynku. Natomiast o godz. 21:00 dramatyczną historię „Czarnej Jolki” w audiowizualnej instalacji przypomną artystki z grupy „nieDasie”. Dodatkowo od 16:00 do 20:00 w podcieniach Ratusza Staromiejskiego będzie trwać kiermasz rękodzieła Cekinada, a restauracje na Podzamczu będą serwować potrawy inspirowane lokalną historią. W menu m.in.: Morskie Penne Wyszaka, Kociołek Skarbów Podzamcza, Krwawa Jolka, Talarki z Mennicy Książęcej. 

Granice PRL

Z kolei Instytut Pamięci Narodowej Oddział Szczecin zaprasza tych, którzy chcą poczuć dreszczyk emocji związany z przekraczaniem granic w Polsce sprzed kilkudziesięciu lat. Wzmożone środki bezpieczeństwa zapobiegną przedostawaniu się szpiegów i agentów wywiadu państw kapitalistycznych, a zwykły obywatel o szczelności granic będzie mógł się przekonać, próbując wystąpić o paszport. Pojawi się też niezwykle niemiły niemiecki strażnik. O absurdach minionej epoki, sposobach ucieczek oraz przedmiotach, które wówczas przemycano będzie można dowiedzieć się więcej podczas przygotowanych specjalnych wykładów. 

Archiwalne filmy

Archiwum Państwowe przy ul. św. Wojciecha zaprasza natomiast na Filmową Noc Muzeów. Filmy archiwalne zostaną zaprezentowane w trzech blokach tematycznych. Będzie opowieść o profesorze Władysławie Filipowiaku, o szczecińskiej kulturze lat 60. - 70. i jej twórcach oraz o historycznej zabudowie Szczecina w filmach dokumentalnych. Wszystkim projekcjom będzie towarzyszył komentarz specjalistów - historyków, polonistów bądź historyków sztuki.

Happening na Alei Kwiatowej

13 Muz wraz z Akademią Sztuki, Fundacją Smart i Szczecin Meeting Pointem zorganizują happening „Obrazy Tysiąca i jednej nocy...” na Alei Kwiatowej. Studenci i wykładowcy między 17:17 a 21:00 stworzą 1000 sygnowanych obrazów i rozdadzą je za symboliczną „złotówkę”. Akademia Sztuki dodatkowo zaprasza dzieci na warsztaty filmowe, na których dowiedzą się jak produkowane są filmy (na zajęcia obowiązują wcześniejsze zapisy).

Selfie w Trafo

W Trafostacji Sztuki będzie można obejrzeć performans "Piękno dzieje się raz" Teatru Na Chwilę. Przewidziano trzy pokazy. Poza tym Trafo zachęca odwiedzających do robienia sobie zdjęć telefonem komórkowym, tzw. selfies i zapowiada, że wszystkie fotografie przesłane na adres selfie@trafo.org zostaną nagrodzone. 

Natomiast Noc Muzeów w Muzeum Techniki i Komunikacji rozpocznie się o godz. 17:00 paradą zabytkowych pojazdów po ulicach Szczecina, które wyjadą z dziedzińca muzeum. Na godz. 19:00 zaplanowano jeszcze koncert w wykonaniu szczecińskich filharmoników z kwintetu dętego High Five Brass.

Dodatkowo tej nocy Cafe Rower proponuje wymianę książek na Jasnych Błoniach, a Cafe 22 zaprasza na wystawę astrofotografii amatorskiej i pokaz teleskopu do wykonywania specjalistycznych zdjęć nieba.

Podczas 9. Europejskiej Nocy Muzeów swoje drzwi otworzą też liczne galerie m.in.: Galeria Henryka Sawki, Galeria 111, Antykwariat Marek Wyłupek, Open Gallery, Galeria Kafle, Odra Zoo, Mała Tumska, Galeria Mała Rzecz.

Podobnie jak w ubiegłych latach podczas Nocy Muzeów będzie prowadzona zbiórka pieniężna. Za zebrane środki Muzeum Narodowe w Szczecinie chce kupić trzy widoki Stoczni Wulkan z 1882 r. z portretami 12 produkowanych tam jednostek i urządzeń stoczniowych wg rysunku na klocku Roberta Geisslera.