13 października zostanie przedstawiona skrócona lista 11 miast, które ubiegają się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Dzisiaj rano do Warszawy wyjechał kilkuosobowy zespół ze Szczecina, w którym znalazł się również nasz zachodni sąsiad.

W najbliższą środę o godz. 10 skład 13 ekspertów mianowanych przez  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz instytucje europejskie będzie przekonywał sam prezydent Szczecina, Piotr Krzystek oraz Martin Hanf – Niemiec, ekspert ds. polsko-niemieckich, który od 10 lat mieszka w Szczecinie.

- Zostałem poproszony do reprezentowania Szczecina z uwagi na ogromny odzew – zainteresowanie partnerów z drugiej strony Odry na szczecińskie starania. Po za tym jestem żywym przykładem na to, że sformułowanie „Wspólna przestrzeń kultury” istnieje w naszym mieście. Na co dzień pracuje w radiu SZCZECIN.FM, w którym prowadzę audycję po niemiecku, oraz jestem nauczycielem w liceum, ucząc historii Niemiec (szkoła prowadzi specjalny niemieckojęzyczny profil) – wyjaśnia Martin Hanf. Koncepcja „Wspólna przestrzeń kultury” jest także zauważalna po niemieckiej stronie. Coraz częściej Polacy osiedlają się w Niemczech, gdzie zakładają internetowe media (pogranicze.de). Z kolei nowopowstała w Szczecinie Akademia Sztuki bardzo mocno stawia na współpracę z niemieckimi ośrodkami kulturalnymi (Uniwersytet w Greisfaldzie, Akademia Sztuki w Berlinie). Co wiecej zacieśnia się współpraca pomiędzy przedstawicielami kultury po obu stronach Odry przez projekt „Transkultura”. Transgraniczność buduje się na naszych oczach- dodaje.

Nie wiadomo, w jaki sposób Szczecin zostanie zaprezentowany przed międzynarodową komisją. Jest to ściśle strzeżona tajemnica. Oprócz prezydenta Szczecina oraz Niemca, nie znany jest również pozostały skład zespołu. W szczecińskim zespole Martin Hanf odpowiadać będzie za niemiecki kontekst starań tego miasta.

W prezentacji poszczególnych miast – kandydatów może wziąć udział maksymalnie 6 osób. Na środę na godzinę 17 jest zaplanowana specjalna konferencja prasowa, podczas której zostanie ogłoszona lista polskich miast (od 3 do 6), które znajdą się na tzw. „skróconej liście”.