Proces poznawania, analizowania oraz krytyczne, twórcze spojrzenie na ikony popkultury, na zabobony, religię, na wszelkie mity obecne w historii i kulturze to artystyczna droga Radka Szlagi, poznańskiego artysty, którego cykl prac prezentuje od wczoraj Muzeum Sztuki Współczesnej.

Projekt Radka Szlagi „Droga” stanowi część programu „Geografia kreacyjna – pejzaże mentalne” realizowanego przez Fundację MARE ARTICUM. Jest to jednocześnie kontynuacja poszukiwań zawartych w książce artysty pod tym samym tytułem.

Penetrując nasze polskie mity i symbole, artysta równocześnie próbuje uwrażliwić nas na symbole kultury globalnej. Bawi się nimi, przekształca je, tworzy nowe powiązania, krzyżuje i mutuje. Swoje obrazy buduje ze składników często przeciwstawnych, pozornie antagonistycznych. Zestawia sztukę ulicy z tzw. sztuką wysoką, folklor z popkulturą. Tworząc w ten sposób, Radek Szlaga utrudnia pracę krytykom sztuki, którzy próbowaliby sklasyfikować jego malarstwo. Obrazy umykają oczywistym definicjom, stawiając przed widzem pytania: co "zasługuje" na malowanie, czy kopia oryginału a potem kopia kopii to wciąż oryginał? Czy malarstwo powinno wykraczać poza swoją dwuwymiarowość? Co przynosi przekraczanie granic? Jakie tematy wprawiają odbiorcę sztuki w konfuzję? Przy całej swojej trudności odbioru - odbioru wymagającego namysłu - malarstwo Szlagi pozostaje kolorystycznie niezwykle apetyczne.

Radek Szlaga bywa w swoich pracach i intelektualistą, i kpiarzem, i wywrotowcem. Tworzy nowe, zaskakujące interakcje pomiędzy tym co nowe i stare, oryginalne i powielone, klasyczne i nowatorskie. Przy tym zdaje sobie sprawę, że „wszystko już było”, więc pozostają przekształcenia tego, co każdy z nas dobrze zna: tradycyjny pejzaż, portret, realistyczna figuracja itd. I tak: obraz w obrazie, kopia kopii, balansowanie na granicy malarstwa i rzeźby chociażby, obraz z projektora – to wszystko znajdziemy na szczecińskiej wystawie.

Z drugiej strony twórczość Szlagi niejednokrotnie sprawia wrażenie, że nie jest odkrywaniem na nowo, ale stwarzaniem. Bo odkryć można rdzeń, morfem rzeczywistości. Współcześnie trudno go wyłuskać, trudno znaleźć. Oglądamy świat uwarunkowany historycznie i kulturowo. Stworzony z bardzo różnorodnych elementów. Dzielimy ten świat na „nas” i „innych”. Czy te światy mogą stać się równorzędne, przy całej ich odmienności? Czy możemy je przybliżyć? Czy można obcy świat odczarować ze stereotypów i ideologicznych przekłamań? Artysta prowadzi wielopoziomowy dyskurs z rzeczywistością nie tylko malarską i również nas zaprasza do przemyśleń.

W ramach cyklu „Geografia kreacyjna – pejzaże mentalne” gościć będziemy w grudniu Wojtka Doroszuka, artystę drążącego temat inności, wykluczenia i ksenofobii oraz artystów z Estonii. Zapraszamy na wernisaże i spotkania, o których napiszemy wkrótce na naszym portalu.

Na wystawę Radka Szlagi zapraszamy od 30 października do 28 listopada 2010 r. do Muzeum Sztuki Współczesnej przy ul. Staromłyńskiej 1.