Zagrali trochę na scenie, trochę na ekranie. Opowiadali niestworzone historie, przygrywali na kilku instrumentach, śpiewali i tańcowali wesoło na deskach Sali Koncertowej. Jechali pociągiem, odwiedzili szkołę nr 37 i zjedli rosół na wojnie. Zażartowali nawet z zapalenia krtani, które dokuczało jednemu z aktorów. Grupa Mumio rozpoczęła swoim mistrzowskim spektaklem „Welcome Home Boys” jubileuszowy 10. Festiwal Komedii SZPAK, który potrwa do niedzieli.
Szczecinianie byli oczarowani teatrem Mumio – salwy śmiechu wybuchały nieustannie wśród publiczności. Połączenie teatru z kinem okazało się bardzo ciekawą konwencją, która wzmacnia typowy dla tych artystów absurd. Momentami trudno było odróżnić improwizację od gry, aktorzy - w tym samym czasie obecni na ekranie i na deskach – nie popełnili ani jednej gafy. Film, muzyka grana na żywo oraz bohaterowie na scenie tworzyli spójną całość – przezabawną i jedyną w swoim rodzaju. Grupia Mumio pracowała nad swoim projektem prawie cztery lata, ale w efekcie rozbawia z klasą i w wielkim stylu.
- „Welcome Home Boys” to historia podróży dwóch braci, którzy szukają pewnego warzywa, żeby dokonać pewnej metamorfozy pewnej osoby, którą mają w skrzyneczce – opowiada w jednym z wywiadów Dariusz Basiński z MUMIO. – Brzmi to jak coś zupełnie absurdalnego i chorego, ale mimo pozornej choroby ta opowieść, trochę sensacyjna, trochę baśniowa, ma sens. Na pewno opowiada o czymś więcej, niż tylko o dziwnych wydarzeniach.
W Festiwalu Komedii SZPAK udział biorą gwiazdy, znani konferansjerzy i uznane autorytety polskiej estrady, których różnorodność sprawia, że SZPAK to festiwal prezentacji nie tylko sztuki stricte kabaretowej, ale też działań z pogranicza teatru, pantomimy, muzyki.
Impreza potrwa do niedzieli, co jeszcze nas czeka?
Drugiego dnia szczecińskiego Festiwalu Komedii (25 listopada, godz. 18:00) zaplanowano konkurs stand-up. W Domu Kultury Słowianin zmierzą się komicy z całej Polski. W szranki stanie siedmiu stand up’erów, którzy zaprezentują fragmenty swoich najlepszych programów. To publiczność zdecyduje kto stanie na podium. Gwiazdą wieczoru będzie Grzegorz Halama, który wystąpi także w tegorocznej nowości, tj. widowisku Narwani Talk Show. Początek o godz. 21:00 (także 25 listopada) w Rotundzie Północnej.
W sobotni wieczór (26 listopada, godz. 17:00) w Słowianinie gratka dla prawdziwych fanów SZPAK-a, czyli konkurs kabaretowy. Po raz dziesiąty na szczecińskiej scenie pojawią się najlepsze kabarety młodego pokolenia, które będą starały się podbić serca szpakowej publiczności. Zwieńczeniem wieczoru będzie występ ubiegłorocznego zwycięzcy – Antoniego Gorgonia Gruchy, który nie tylko wygrał głosami jury, ale i zgarnął Nagrodę Publiczności 9. SZPAK-a.
Tego samego wieczoru zaplanowano jeszcze impro z gwiazdami, w którym wezmą udział Katarzyna Pakosińska, znana z charakterystycznego śmiechu współzałożycielka Kabaretu Moralnego Niepokoju, Artur Andrus, redaktor trójkowej „Powtórki z rozrywki” i legendarny gospodarz spotkań kabaretowych w warszawskiej "Piwnicy pod Harendą" oraz Wojtek Tremiszewski, aktor i reżyser związany z niegdysiejszym Kabaretem LIMO. Improwizacyjne widowisko również odbędzie się w Dom Kultury Słowianin, początek o 21:00. - To półtoragodzinne show bez trzymanki. Mamy nadzieję, że ludzie będą pękać ze śmiechu – zapowiada Grzegorz Dolniak, dyrektor artystyczny Festiwalu i zaznacza:
- Jak na inaugurację, tak i na zakończenie przygotowaliśmy mocne uderzenie, czyli szczecińską premierę komedii „Żołnierz Polski”, w którego postać brawurowo wcielił się Rafał Rutkowski. To patriotyczny one man show, satyra na obecne czasy, ale dostanie się każdej stronie barykady. Finałowe widowisko w Teatrze Lalek Pleciuga rozpocznie się w niedzielę, 27 listopada, o godz. 18:00.
Podczas tegorocznego SZPAKA-a nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych. Propozycje SZPACZKA są jak dobra bajka Disneya – ubawią się na nich zarówno dzieci, jak i ich rodzice. W tym roku zobaczymy dwie bajki improwizowane w wykonaniu żeńskiego teatru WymyWammy z Bydgoszczy (26 listopada, godz. 12:00, teatr Akademii Sztuki) i Przyjezdnych z Warszawy (27 listopada, godz. 12:00, teatr Akademii Sztuki).
Komentarze
0