Wydarzenie potrwa aż trzy tygodnie, a na mieszkańców będzie czekać ponad 90 stoisk. Świąteczny klimat będzie można poczuć w samym centrum miasta – na pl. Lotników, Adamowicza i w alei kwiatowej oraz – po raz pierwszy – na śródmiejskim odcinku al. Wojska Polskiego. Już w najbliższy piątek, 1 grudnia, rusza Szczeciński Jarmark Bożonarodzeniowy!

Ponad 90 stoisk z pysznościami i rękodziełem

Na to wydarzenie szczecinianie czekają cały rok. Świąteczny jarmark wystartuje już 1 grudnia, a zakończy się dzień przed Wigilią. Drewniane domki wypełnione pachnącymi smakołykami i rękodziełem będzie można znaleźć na pl. Lotników, pl. Adamowicza, w alei kwiatowej oraz na przebudowanym odcinku alei Wojska Polskiego.

– Łącznie przygotujemy ponad 90 stoisk, wśród których zagoszczą lokalni wystawcy, regionalni producenci, rękodzielnicy i gastronomicy z różnych regionów Polski. Będzie smacznie, kolorowo i baaardzo świątecznie – zapowiada Celina Wołosz, rzecznik prasowa spółki Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia, która organizuje wydarzenie.

Jarmarkowe stoiska będą otwarte przez cały tydzień (w tygodniu w godzinach popołudniowych). Będzie można na nich znaleźć bardzo ciekawy asortyment. To m.in. własnoręcznie zdobione bombki, świąteczne stroiki, pachnące goździkami i pomarańczą świece, drobne upominki, niepowtarzalne dekoracje, tekstylia i wiele innych. Nie zabraknie także aromatycznych świątecznych potraw – na odwiedzających będą czekały pierogi, wędliny, miody, pierniki, paszteciki, ale także słone przekąski i pożywne dania na ciepło. 

– W tym roku pojawi się także wyjątkowy drewniany wiatrak, a w którym będzie serwowane pachnące i rozgrzewające grzane wino – zdradza rzeczniczka.

Spotkania z Mikołajem, koncerty, spacery i dużo więcej

Poza stoiskami z aromatycznym jedzeniem i rozgrzewającymi napojami w weekendy na mieszkańców będą czekały liczne ciekawe wydarzenia. 

– Na jarmarkowych scenach – bo będą takie zarówno na jarmarku głównym, jak i tym w alei Wojska Polskiego – wystąpią lokalni artyści i animatorzy. W świątecznych alejkach będziemy mogli spotkać ulicznych artystów, a w strefach warsztatowych wykonać kreatywne ozdoby i świąteczne pamiątki. Oprócz tego nie zabraknie bożonarodzeniowych łamigłówek i tematycznych gier. Wszystko oczywiście w rytmie największych świątecznych przebojów – mówi Celina Wołosz. – Miłośnicy pięknych kadrów będą mogli uwiecznić świąteczny klimat na zdjęciach w naszych wyjątkowych punktach insta. Będzie można je znaleźć na każdym z placów – dodaje.

Bardzo dużo atrakcji przygotowano dla najmłodszych. Poza karuzelą wenecką, kołem młyńskim czy małą karuzelą w weekendy w strefach animacji odbywać się będą kreatywne warsztaty, przedstawienia i interaktywne zabawy. – Będziemy czytać bajki, spotykać się z postaciami z bajek i wypatrywać Świętego Mikołaja, który 6 grudnia pojawi się na naszym Jarmarku. Na jarmarku w alei Wojska Polskiego w ramach gry terenowej będzie można szukać elfów, a na placu Lotników wejść do gigantycznego wiatraka – zapowiada Celina Wołosz.

Podczas Szczecińskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego będzie można też poznać historię i legendy Szczecina. Miejscy przewodnicy przyłączają się do wydarzenia i zapraszają w weekendy na tematyczne spacery śladami jarmarku. Udział w nich będzie bezpłatny.

Mały gest, a cieszy

Odwiedzając jarmark, będzie można napisać kilka ciepłych słów seniorom, którzy na co dzień pozostają pod opieką Domów Pomocy Społecznej. Jak zapewnia rzeczniczka ŻSTW, listy tafią do nich jeszcze przed Bożym Narodzeniem. 

– Podobnie jak w poprzednim roku na terenie jarmarku będzie można skorzystać z naszej bombkodzielni. Ci, którzy mają za dużo ozdób w domu, mogą się nimi podzielić z innymi. Znajdą się także choinki last minute – wszystkie drzewka, które zdobiły nasze place na zakończenie jarmarku zostaną przekazane mieszkańcom, którzy przyniosą przysmaki dla zwierząt ze stowarzyszenia Kudłata Przystań – informuje Celina Wołosz.

Szczeciński Jarmark Bożonarodzeniowy potrwa od 1 do 23 grudnia. Godziny otwarcia:

Aleja Kwiatowa, plac Adamowicza, plac Lotników:

  • poniedziałek – czwartek, w godz. 14:00-20:00

  • piątek, w godz. 14:00-23:00

  • sobota, w godz. 10:00-23:00

  • niedziela, w godz. 10:00-20:00

Aleja Wojska Polskiego:

  • poniedziałek – czwartek, w godz. 16:00 -20:00

  • piątek, w godz. 16:00-21:00

  • sobota i niedziela, w godz. 12:00-21:00