Sukcesy sportowe, turystyczne i organizacyjne – tak zachodniopomorscy żeglarze w skrócie mogą podsumować rok 2023. Podczas corocznej Gali Żeglarskiej Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego mówiono o planach i perspektywach oraz uhonorowano najzdolniejszych zawodników oraz najlepszych trenerów. Najwięcej nagród otrzymała jednak srebrna medalistka z Tokio Agnieszka Skrzypulec-Szota.

„Zachodniopomorskie wody są pełne białych żagli”

Gala Żeglarska Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego odbyła się w sobotę w Starej Rzeźni.

– To był sezon obfity w sukcesy, odznaczenia, ale i rekordową liczbę imprez żeglarskich w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim. Nasze żeglarstwo rozwija się i rośnie w rankingach. Zachodniopomorskie wody są pełne białych żagli. Szlak żeglarski jest pełen turystów, ale i żeglarzy lokalnych – mówił Marcin Raubo, prezes zarządu Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego. – Profesjonalizujemy się w organizacji wydarzeń, co pokazały kolejne imprezy rangi mistrzostw świata w Dziwnowie czy szczecińskie Żagle 2023. Powolutku pniemy się do góry sportowo i bardzo mnie to cieszy. W tym sezonie planów jest dużo. Ambitny kalendarz, który determinuje oczywiście organizacja finału The Tall Ships Races w Szczecinie, ale także jubileuszowe 60te Etapowe Regaty Turystyczne oraz niedawno reaktywowane 300 milowe Międzynarodowe Regaty o Puchar Gryfa Pomorskiego, w tym roku w randze mistrzostw polski. Tegoroczny finał Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej w tym sezonie odbędzie się w Szczecinie na Dąbiu, więc dużo fajnych eventów, to będzie dla wszystkich znów bardzo pracowity sezon – zapowiedział Raubo.

Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego podczas przemówienia podkreślił rozwój sportowy, infrastrukturalny i wizerunkowy zachodniopomorskiego żeglarstwa. Chwalił rosnącą liczbę klubów, coraz lepsze wyniki, ale również rozwój obiektów i aktywów Polskiego Związku m.in. Mariny Trzebież.

Lawina nagród dla żeglarzy, ale królowa jest tylko jedna

Podczas Gali nagrodzono kilkudziesięcioro żeglarzy, trenerów, organizatorów i działaczy sportowych.

Najwięcej nagród otrzymała srebrna medalistka z Tokio Agnieszka Skrzypulec-Szota, która z załogą YKP Szczecin wygrała Żeglarskie Mistrzostwa Polski Kobiet, zajęła drugie miejsce w światowym finale Ligi Mistrzyń, a wraz z Holgerem Jessem wygrała Mistrzostwa Europy w klasie 505.

Po Gali odbyły się prelekcja i spotkanie z organizatorami Rejsu na Grenlandię, Piotrem Marasem, Marcinem Raubo i Rafałem Kaczmarkiem, które poprowadziła redaktor Katarzyna Wolnik-Sayna a wieczorem coroczny Bal Żeglarza.

Pełna lista nagrodzonych znajduje się na stronie internetowej ZOZZ pod adresem: https://www.zozz.org/2024/02/05/nagrody-zeglarskie-rozdane/

Galeria zdjęć z gali:

https://www.zozz.org/2024/02/05/galeria-zdjec-z-rozdania-nagrod-z-gali-zeglarza-2024/