Planowana inwestycja przewiduje cumowanie 150 jachtów przy pomostach pływających rozmieszczonych po obu brzegach Rzeki Duńczycy – pomiędzy Wyspą Grodzką a Łasztownią. Obok przystani w południowej zielonej części powstaną m.in.: zaplecza sanitarne dla żeglarzy, mały amfiteatr, kawiarnia i boiska sportowe.

W zachodniej części wyspy wybudowany zostanie bulwar spacerowy z miejscami postojowymi dla jachtów i dla tramwaju wodnego. Bulwar wraz z zielenią będzie doskonałym miejscem dla wypoczynku i rekreacji z pięknym widokiem na Wały Chrobrego. Dla miłośników aktywnego wypoczynku dostępna będzie wypożyczalnia sprzętu wodnego.

- Idea Floating Garden powoli wchodzi w przestrzeń miasta, Śródodrze zmienia swoje oblicze – poinformował Piotr Krzystek, Prezydent Szczecina - Jeżeli otrzymamy dofinansowanie z programu Interreg pierwszy etap prac – od wyspy Bielawy do Mostku Zwodzonego zakończy się do Finału Regat TTSR w 2013 roku.

Utworzenie Portu Jachtowego w tym miejscu pozwoli wypełnić lukę na szlaku wodnym z górnego biegu Odry do Zalewu Szczecińskiego i na Bałtyk. Na razie jachty omijają Szczecin, ponieważ nie mają gdzie się zatrzymać, by w bezpiecznym miejscu zacumować np. na noc.  Całość inwestycji Portu Jachtowego – 4 etapy to ok. 70 mln zł.  Dwa ostatnie etapy będą możliwe do zrealizowania w bliskiej przyszłości dzięki dofinansowaniu unijnym np. z Regionalnego Programu Operacyjnego lub kolejnym rozdaniu funduszy unijnych po 2013 roku.

Szczegóły dotyczące projektu oraz film z wizualizacją znajdują się na stronie www.szczecin.eu