Taniec ludowy potrafi wycisnąć z każdego siódme poty tak, jak solidny trening na siłowni. Polega na połączeniu rytmicznych kroków, podskoków, przyśpiewek, okrzyków czy pogwizdywania, a to tylko z pozoru łatwe zadanie. Temu, komu wydaje się, że to hobby jedynie dla staruszek lub dzieci, jest w błędzie. Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej „Krąg” zaprasza wszystkich niedowiarków i zainteresowanych na ostatni otwarty trening w tym roku.

Zajęcia są bezpłatne i prowadzone przez wykwalifikowanych folklorystów – muzykologa oraz instruktora tańca ludowego. Zespół występował na scenach krajów europejskich takich jak Holandia, Portugalia czy Francja, ma na swoim koncie wiele osiągnięć, a niedługo obchodzić będzie swoje 50 – lecie. Próby odbywają się w Zespole Szkół nr 8.

Złapałam bakcyla folkloru”

Według uczestników i prowadzących, zajęcia oferują wiele korzyści. Dzięki temu, że pary tańczą w kręgu, nie ma między nikim rywalizacji, za to można poczuć ze wszystkimi jedność z powodu dzielenia hobby. Podczas treningów wydziela się dużo pozytywnej energii - połączenie tańca i śpiewu bywa źródłem prawdziwej euforii. Często też ludzie pozbywają się kompleksów, gdy okazuje się, że potrafią więcej, niż myśleli.

 

- Początkowo zupełnie mnie do tego nie ciągnęło – wyznaje Beata Umińska, muzykolog Kręgu. – Kiedy jednak doznałam magii kultury ludowej, stała się ona jedynym celem w moim życiu. W pewnym momencie człowiek łapie bakcyla folkloru, po prostu. Jego ogromną wartością jest to, że jest on nasz polski, niepowtarzalny i jednocześnie tak różnorodny. Moja praca jest trudna, ale mnie uszczęśliwia. Jestem odpowiedzialna nie tylko za akompaniowanie, ale również za obserwację tańczących i wyłapywanie błędów na próbach.

Co wieś to inna pieśń

Jak również każdy region to inny taniec. Szacuje się około 100 odmian tanecznych, zróżnicowanych głównie ze względu na rytm i kroki. Nauka tańca ma swoje trzy etapy: przyswojenie rytmów poszczególnych odmian, opanowanie wielu kroków i dopiero w końcowej fazie nauczenie się całej choreografii. To na pewno nie tak łatwe zadanie, jak mogłoby się wydawać. Tym bardziej dziwi fakt, że często ten rodzaj aktywności kojarzony jest jedynie z paniami w starszym wieku.

Ostatnia otwarta próba odbędzie się w poniedziałek, 17 października, o godz. 18:00 w Zespole Szkół nr 8 przy al. 3 Maja 1a (sala 36).