Kilkanaście zespołów i wykonawców zaprezentuje swoje muzyczne umiejętności w różnych lokalizacjach przestrzeni miejskiej Szczecina. Muzyka wypełni każdy kąt, będzie w bramach kamienic, klubach i galeriach, parkach, na skwerach i placach. Wszędzie!

Już 21 czerwca 2011 r., tj. we wtorek, odbędzie się szczecińska edycja Święta Muzyki (Fête de la Musique), cyklicznej imprezy organizowanej w ramach Europejskiego Dnia Muzyki. Od godziny 17.00 do 22.00 wszyscy uczestnicy zabawy, oprócz artystów będą to również instytucje i organizacje, prezentować będę swoje muzyczne umiejętności, by zachęcić publiczność do organizowanych przez siebie happeningów, mających na celu promowanie muzyki. Wszystkie podmioty, które włączają się do wspólnej zabawy, działają na zasadach niekomercyjnych, tak, by każdy, kto znajdzie się na placu lub skwerze, mógł za darmo posłuchać naprawdę dobrej muzyki.

Fête de la Musique ma już trzy dekady!

Święto miało swoją premierę 21 czerwca 1981 roku nad Sekwaną. Zainicjował je Marcel Landowski, francuski kompozytor z polskimi korzeniami, który zaprosił Francuzów do wspólnego wyjścia z muzyką w przestrzeń miejską. Z każdą kolejną edycją muzyczna manifestacja gromadziła coraz większą liczbę zainteresowanych, co najważniejsze, nie tylko pochodzących z Francji, ale i innych, europejskich miast. Dziś liczba miast biorących udział w tym święcie stale wzrasta.

Festiwal czy wspólne celebrowanie muzyki?

Szczeciński Deptak Bogusława, Plac Lotników, balkon na Wałach Chrobrego to tylko niektóre z miejsca, gdzie będziemy mogli posłuchać muzyki wykonywanej na żywo. Każdy, kto zatrzyma się, choć na chwilę, w którymś z wymienionych miejsc, na pewno znajdzie coś dla siebie. „Zależy nam na ukazaniu różnorodności i bogactwa muzyki tworzonej przez lokalne środowisko, i co najważniejsze, będzie to muzyka zakorzeniona we wszystkich rodzajach i nurtach muzycznych” - jak zapewniają organizatorzy święta. Przechodnie, stanowiąc publiczność wszystkich minikoncertów, będą mieć możliwość posłuchania i odkrycia muzyki, której nigdy by nie doświadczyli. Wszystkie występy nakierowane są na promocję muzyki wśród lokalnej społeczności, a zarazem na umożliwienie artystom swobodnej prezentacji swojej twórczości w różnych, często niedostępnych dla nich miejscach. Występy potwierdziły zespoły grające różnorodne gatunki muzyczne, m. in. Charlie Monroe, Fortepain, Element Dekoracyjny Miasta czy też Orkiestra Dęta „Olimpia”.

Place, parki, skwery..

Miejsca, w których będzie można posłuchać koncertów, to: Deptak Bogusława, Plac Orła Białego, Wały Chrobrego, Jasne Błonia, Plac Lotników, Stare Nowe Miasto, Różanka, Brama Jazz Cafe i kładka nad ulicą Wyszyńskiego. Święto Muzyki nie ma charakteru zorganizowanych koncertów czy imprez masowych, stawia raczej na miejsca, w których spontanicznie zgromadzeni słuchacze będą mogli celebrować święto razem z artystami. Występy muzyków można porównać do ulicznych grajków, którzy skupiają małe grupy słuchaczy, jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie szczecińskiej edycji święta (www.swietomuzyki.szczecin.pl).

Muzyka, która łączy ludzi

Muzyka jest uniwersalna, bo potrafi łączyć pokolenia ludzi, których różnią poglądy, wiek, status materialny i pochodzenie. Święto, dzięki głównej idei, pozwala na jeszcze pełniejszą integrację różnych środowisk ze społeczeństwem, natomiast poprzez mieszankę występów zespołów amatorskich i profesjonalnych, pozwala na jeszcze lepsze zaprezentowanie się różnorodności twórczości, przy okazji łamiąc obraz surowej architektury miasta, w której czasem brak jest miejsca na spontaniczne występy.

Róbmy muzykę!

Dlatego już zachęcamy, byśmy pierwszego dnia lata wspólnie z występującymi artystami, promowali muzykę. Wystarczy przyjść na któryś do któregoś z ww. miejsc i oddać się niepohamowanej przyjemności słuchania muzyki w wykonaniu artystów.

Portal wSzczecinie.pl jest partnerem medialnym wydarzenia.