W pobliżu pl. Koczego na Golęcinie przygotowano Portowy Fotopunkt Grobla, realizując jeden ze zwycięskich projektów Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. Na brzegu rzeki ustawiono instalację w kształcie dziobu łodzi, z której można robić oryginalne zdjęcia przepływającym jednostkom.

To najlepsza miejscówka do takich fotografii. Przy Wałach Chrobrego nie można bowiem zobaczyć statków wpływających do portu. A często są to duże i bardzo ciekawe jednostki.

Teraz można je obserwować z makiety dziobu łodzi, w której burty zostały wykonane ze stali kortenowskiej, a pokład z desek ryflowanych z drewna modyfikowanego termicznie. Całość spoczywa na zabetonowanej w gruncie stalowej konstrukcji. Drogę do fotopunktu wskazuje znak informacyjny umieszczony przy ul. Strzałowskiej.

Tablica z kodem QR pozwala sprawdzić na miejscu, kiedy przypłynie najbliższy statek. Na razie kieruje do strony https://www.szczecinpilot.pl/RUCH.PHP, choć są już postulaty, by raczej odsyłał do jednego z serwisów z aktualną pozycją statków.

Wykonanie fotopunktu kosztowało niespełna 150 tys. zł. Zajmowała się tym firma Usługi Budowlane Wiesław Furtak.

Golęcińskie nabrzeże od lat jest bardzo zaniedbane. Latem okoliczni mieszkańcy sami posprzątali tę okolicę. Fotopunkt też jest ich inicjatywą, na którą głosowali w Szczecińskim Budżecie Obywatelskim.