- Nie robiłbym tego, gdyby nie mój vlog. – kilkakrotnie motywował słuchaczy Łukasz Jakóbiak, podczas swojego wykładu na seminarium Szczecin Aloud.
Na drugie już seminarium Szczecin Aloud, 8 października, oprócz Jakóbiaka, przybyła Natalia Hatalska, autorka bloga hatalska.com oraz Justyna Kwiecień z Socjomanii. Był także doświadczony dziennikarz Kuriera Szczecińskiego - Artur Ratuszyński oraz twórcy miejskiego bloga Szczecin Aloud.
Goście poprowadzili cykl prelekcji na temat blogowania. Pokazali jak tworzyć teksty i zdradzili tajniki samego blogowania. Uczestnicy dowiedzieli się, w jaki sposób korzystać z Twittera, czy łączyć go z Facebookiem oraz co to jest vlogowanie.
- Najlepsze w byciu vlogerem jest to, że pasja może stać się twoją pracą, jeżeli oczywiście robisz to, co lubisz i robisz to z serca. Spełniasz się, jesteś sam dla siebie szefem, nie musisz wstawać o 7:00 rano, chyba że masz samolot do Szczecina na Szczecin Aloud. Same plusy. – zaznaczał Łukasz Jakóbiak, pomysłodawca i twórca znanego internetowego programu "20 m² Łukasza".
Z energią i humorem opowiadał o tym, co robi, o początkach swojej działalności i o trudnościach, które udało mu się przezwyciężyć. Pokazał, jak być cierpliwym i zdeterminowanym w działaniu. Udowodnił, że blog/vlog może być naszym sposobem na życie. – Jeszcze rok temu, a właściwie 16 miesięcy temu, nie do końca wiedziałem, co to YouTube. – podkreślał ku zaskoczeniu słuchaczy.
O blogowaniu mówiła również blogerka - Natalia Hatalska. Przedstawiła dziewięć zasad, którymi wg niej należy się kierować, pisząc swój blog. Zwróciła uwagę na to, że sukces nie przychodzi od razu, trzeba zawsze trochę czasu i pokory.
Pokazała różnice między blogerską popularnością, a wpływowością. – Niekoniecznie jest tak, że słonecznik, bo większy, jest lepszy od fiołka. – zaznaczała. Podkreśliła, że warto stawiać na merytoryczną treść i wiarygodność wpisów, a przy tworzeniu tekstu lepiej kierować się argumentami niż emocjami.
- Blogi pokazują nam, ile różnych ludzi jest na świecie i jakie pasje mają. – spuentowała swoje wystąpienie.
Natomiast Justyna Kwiecień z Socjomanii w pigułce przedstawiła zasady korzystania z Twittera. Pokazała jego wady i zalety. Kilkakrotnie podkreślała, że Twitter daje nam możliwość bezpośredniego kontaktu nie tylko z własnymi znajomymi, ale też osobami publicznymi – blogerami, politykami, celebrytami. Dzięki Twitterowi możemy brać udział w bardziej wartościowych dyskusjach i mieć kontakt, z tymi osobami, które nas interesują.
- Za każdym razem, jak coś piszecie, musicie też myśleć. – za te słowa Artur Ratuszyński , dziennikarz Kuriera Szczecińskiego, został nagrodzony brawami. Jego prezentacja przedstawiała ABC pisania. Omówił piramidę informacyjną, pokazał jak cytować, opowiedział o podstawowych formach tekstowych i uświadomił uczestników, że popularne dzisiaj słowo „mega” ma też wiele innych zamienników.
Na seminarium zaprezentował się także zespół Szczecin Aloud. Ich parodia „20m² Łukasza” pod tytułem „32m² (po podłodze) Damiana” wywołała na sali salwy śmiechu oraz uznanie samego Jakóbiaka.
- Świetne, naprawdę. Poprosiłem, by mi przesłali. Uwielbiam takie przerysowania, karykatury, takie propozycje. Bardzo mi się podobało. – komentował autor oryginału.
Szczecin Aloud działa i pisze już rok. – Wydaje mi się, że idziemy do przodu, mamy coraz więcej czytelników i przede wszystkim włączamy się w więcej akcji. Szczecin Aloud jest już rozpoznawalny. – zaznaczała Magdalena Strózik z Urzędu Miasta Szczecin.
Seminarium Szczecin Aloud zostało zorganizowane w ramach Konkursu na Redaktora Bloga Szczecin Aloud. Sala kinowa w szczecińskim Multikinie, mimo dość późnej pory, przez cały czas pozostała wypełniona prawie po brzegi. W spotkaniu mógł wziąć udział każdy chętny, kto dostatecznie wcześnie zarezerwował sobie bilet.
Portal wSzczecinie.pl był patronem medialnym wydarzenia.
Komentarze
2