W najnowszym odcinku "Pana od książek" gościliśmy w słynnej kamienicy przy ul. św. Wojciecha 1 w Szczecinie u Moniki Szymanik, która wydała ostatnio album „Kamienica w lesie. Instagramowe wędrówki szczecinianki”.

Monika Szymanik jest z wykształcenia germanistką. Pochodzi z Gorzowa Wielkopolskiego, ale w Szczecinie mieszka już od piętnastu lat. Niestrudzenie szuka w mieście ciekawych miejsc, zwłaszcza starych kamienic, zabytków, budynków z duszą i historią. Książka jest osobistym zapisem odkrywania na nowo miasta i jego tajemnic.

Swój projekt autorka rozpoczęła od publikowania fotografii na specjalnie założonym profilu na Instagramie. Chciała sprawdzić, czy wśród mieszkańców Szczecina jest zapotrzebowanie na tego typu treści. Rzeczywistość przerosła oczekiwania. W albumie ukazały się zdjęcia z tego profilu. Łącznie na 192 stronach to 278 zdjęć wybranych z 7 tysięcy. Wszystkie zostały wykonane telefonem komórkowym w 2019 roku.

Monikę Szymanik spotkacie w wielu miejscach. Jest też na etapie powoływania do życia nowego z nich – Pocztowej 19. Czekamy na otwarcie i na nowe książki Moniki.

 

Krzysztof Lichtblau (ur. 1989 r. w Szczecinie) – krytyk literacki i komiksowy. Doktorant w Instytucie Polonistyki i Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Szczecińskim. Redaktor „Zeszytów Komiksowych”. Publikował m.in. w „Pograniczach”, „Midraszu”, „Odrze”, „Fabulariach” i „Tyglu Kultury”. W latach 2014-2018 pełnił funkcję sekretarza w kwartalniku literacko-kulturalnym „eleWator”. Redaktor naczelny portalu o popkulturze BETONiarka.net. Członek Stowarzyszenia POP-ART. Pracownik działu promocji Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie.