Na trawnikach, na chodnikach, jednym samochodem na dwóch miejscach, na zakazie, a nawet w miejscach, do których trudno dojechać! - tak parkują kierowcy w Szczecinie. A Ty jak parkujesz?
W niedozwolonym miejscu, albo skandalicznie krzywo – uniemożliwiając parkowanie na miejscu obok – stajemy tylko na chwilę, myśląc, że nikomu nie utrudniamy, albo co gorsze, zagrażamy. Dlaczego wyłączając silnik nie myślimy o sytuacji na drodze jaką tworzy źle zaparkowany samochód?
Przeszliśmy się z kamerą szczecińskimi ulicami i jesteśmy zaskoczeni – niemal na każdym kroku znajdujemy nieodpowiednio zaparkowane samochody. Im więcej samochodów, tym gorzej z miejscami parkingowymi. Trudności jednak bardzo często wynikają z braku odpowiedzialności za pozostawiony samochód.
„Ja tak nie parkuję” - pomyślała pewnie część z Was, ale o tym jak poważny jest to problem świadczą pojawiające się jak grzyby po deszczu kolejne profile w serwisie Facebook. „Mistrzowie Parkowania – Szczecin”, „Stop dzikiemu parkowaniu w Szczecinie” czy „ParkowaczE to dowód na to, że Wam też zdarza się tak zaparkować. Bo na chwilę, tylko dziecko odbiorę ze szkoły, wyskoczę do sklepu, albo „inaczej się nie dało”.
Przyłapane auto trafia na Facebooka i co dalej? Najczęściej nic więcej poza śmiechem i wstydem, bo taki profil nie jest zgłoszeniem obywatelskim, a zdjęcie to czasami za mało, by mogła interweniować Straż Miejska.
A zgłoszenia obywatelskie to przecież lwia część interwencji Straży Miejskiej. W 2013 roku SM interweniowała 17793 – 68% tych zgłoszeń, to sygnały od mieszkańców. Od stycznia do października tego roku interwencji było mniej, bo 15246 – ale więcej zgłoszeń pochodziło od szczecinian – 88,5 %, co daje w przeciągu tych dziesięciu miesięcy większą liczbę zgłoszeń, niż w ciągu całego ubiegłego roku.
- Czasami samo zdjęcie nie jest wystarczającym dowodem w sprawie. Zdjęcie musi być opisane : czas, miejsce zarejestrowanego zdarzenia. Jeśli kierujący pojazdem ( po wcześniejszym ustaleniu tego przez straż miejską na podstawie numerów tablic rejestracyjnych) przyjmie mandat- sprawę kończymy. Jeśli jest kierowany wniosek o ukaranie do sądu potrzebny będzie świadek, czyli osoba, która wykonała zdjęcie nieprawidłowo zaparkowanego pojazdu. Nie wszyscy chcą świadczyć w sżdzie, zwłaszcza jeśli sprawa dotyczy np. sąsiada... - wyjaśnia insp. Joanna Wojtach, rzecznik SM Szczecin.
Joanna Wojtach zachęca, by udokumentowane wykroczenia zgłaszać za pośrednictwem specjalnego formularza lub przez maila.
Rzadko się zdarza jednak, aby facebookowe wpisy spełniały wszystkie warunki. Są inne, lepsze kanały komunikacji ze strażą miejską: e-mail, zakładka na stronie internetowej, zgłoszenia telefoniczne (te dotyczące nieprawidłowości w zakresie zatrzymania pojazdów to około 70% wszystkich zgłoszeń wpływających do operatorów obsługujących bezpłatny telefon do SM -986) – przekonuje rzeczniczka SM.
Statystyki:
Od stycznia do października 2014
- blokady na koła pojazdów: 2395,
- holowanie( wydane dyspozycje) : 1106,
- liczba interwencji związanych z nieprawidłowym parkowaniem:15246 ( w tym około 13500 na podstawie zgłoszeń od mieszkańców)
- liczba ukaranych za wykroczenia drogowe ( bez fotoradaru)-2893 mandaty, 2462 pouczeń,
Interwencje związane z nieprawidłowym parkowaniem: rok 2013
- liczba urządzeń blokujących założonych na koła pojazdów: 1370,
- liczba wydanych dyspozycji do odholowania pojazdu: 1314,
- liczba interwencji związanych z nieprawidłowym parkowaniem:17793 ( w tym 12076 na podstawie zgłoszeń od mieszkańców),
- liczba ukaranych za wykroczenia drogowe ( bez fotoradaru)-3843 mandaty, 2986 pouczeń.
Komentarze
1