Według danych BIG Info Monitor oraz Biura Informacji Kredytowych Szczecin znajduje się w pierwszej dziesiątce miast, których mieszkańcy mają największe zadłużenie. Dla porównania zadłużenie warszawiaków sięga 8 miliardów złotych. W roku 2023 odnotowano także rekordową liczbę upadłości konsumenckich. Prawnicy przestrzegają – upadłość konsumencka nie oznacza, że nasz dług znika. Dodają jednocześnie, że ze spirali zadłużenia można wyjść, ale niezbędna może okazać się współpraca ze specjalistami.
Spis Treści

Zadłużenie Polaków rośnie z roku na rok. Wpływa na to wzrost kosztów życia, a także nierozsądne gospodarowanie środkami finansowymi, zadłużanie się ponad możliwości czy problem z alimentacją. 

Największy procent zadłużeń Polaków stanowią kredyty, w tym kredyty hipoteczne oraz frankowe.

– Nasza kancelaria zajmuje się między innymi sprawami sankcji kredytu darmowego, czyli możliwości, która przysługuje kredytobiorcom-konsumentom, posiadającym kredyty gotówkowe, w których doszło do naruszenia ustawy o kredycie konsumenckim, tj. na przykład kredytowania prowizji, ukrytych kosztów kredytu – mówi mecenas Sylwester Kasprzewski z Kancelarii GRYF.

– Konsumenci mogą skorzystać z pomocy naszej kancelarii i zapoznać się z informacjami na temat kredytów hipotecznych oraz gotówkowych i nieautoryzowanych transakcji płatniczych, dzięki naszemu nowemu projektowi, czyli Pogotowiu Bankowemu. Jest to projekt skupiający usługi z zakresu praw konsumentów w sporach z instytucjami finansowymi. Kancelaria realizuje projekt www.pogotowiebankowe.pl, gdzie będą dodawane aktualności we wszystkich ww. tematach. Poza teoretycznymi wpisami ze wskazaniem podstaw prawnych, konsumenci będą mogli wysłuchać podcastów czy nagrań wideo wyjaśniających na przykładach możliwości dochodzenia roszczeń przez konsumentów od banków – dodaje Sara Ciołek, radczyni prawna.

O zadłużeniach mieszkańców Szczecina, upadłościach konsumenckich oraz możliwościach oddłużenia rozmawiać będziemy ze specjalistami Kancelarii Gryf w najbliższy czwartek, 12 września, o godzinie 20.00. Program na żywo będzie można obejrzeć w naszych mediach społecznościowych: https://www.facebook.com/wszczeciniepl

Sylwester Kasprzewski - radca prawny

Członek Forum Prawników Finansowych, skupiającego radców prawnych i adwokatów z całej Polski specjalizujących się w sporach z bankami w sprawach kredytów „frankowych”, obligacji korporacyjnych, polisolokat. Aktywny członek Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu oraz członek i współtwórca kilku szczecińskich organizacji. Od kilku lat związany z ochroną praw konsumenta, prawem bankowym i relacji na linii przedsiębiorca – konsument. Posiada szeroką wiedzę z zakresu produktów finansowych oferowanych konsumentom na polskim rynku, ochrony praw konsumentów.

Na swoim koncie ma wygrane sprawy, tzw. kredytów CHF/EUR/USD/JPY, polisolokat, podmiotów zajmujących się skupem wierzytelnościami. Pomaga chronić majątek i stawiać na nogi dłużników. Zajmuje się na skalę ogólnopolską sprawami tzw. „frankowiczów”.

Współpracuje z osobami inwestującymi w zakup nieruchomości, a także osobami prowadzącymi lokalne działalności gospodarcze. Posiada doświadczenie w prowadzeniu szkoleń i wystąpieniach eksperckich w zakresie spraw prowadzonych w kancelarii.

Sara Ciołek - radca prawny

Rozpoczęła praktykę prawniczą w 2017 roku. Z wyróżnieniem ukończyła aplikację radcowską, a następnie na skutek zdanego egzaminu zawodowego, została wpisana na listę radców prawnych przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Szczecinie, z numerem uprawnień SZ-1752.

Od wielu lat specjalizuje się w dochodzeniu roszczeń od instytucji finansowych w sporach konsumentów z przedsiębiorcami, w szczególności prowadząc postępowania sądowe dotyczące tzw. kredytów frankowych oraz kredytów złotówkowych. W ramach swojej praktyki zawodowej zajmuje się również szeroko pojętym prawem cywilnym, dochodzeniem roszczeń odszkodowawczych, obsługą podmiotów gospodarczych, a także świadczy pomoc osobom pokrzywdzonym na skutek nieautoryzowanych transakcji płatniczych.