„Konieczne było znalezienie nowego operatora w terminie umożliwiającym bezkolizyjne funkcjonowanie Pioniera od pierwszych dni maja bieżącego roku. Dlatego zrezygnowano z formuły konkursu ofert i trybu przetargowego na najem kina” – wyjaśnia Marta Kufel z biura prasowego szczecińskiego magistratu.

Z końcem kwietnia br. Kino Pionier zostanie definitywnie przejęte przez miasto, a dotychczasowy właściciel zakończy działalność. Raptem tydzień temu mieszkańcy dowiedzieli się, że nowym operatorem ma zostać warszawskie Stowarzyszenie Kin Studyjnych. Zdaniem szczecińskich twórców decyzja została podjęta „zakulisowo” i brak jej transparentności. 

„Optymalny wybór nowego prowadzącego”

Z odpowiedzi magistratu wynika, że kluczowy w podjęciu decyzji był czas, a raczej jego brak. Dlatego zrezygnowano z formuły konkursu i trybu przetargowego na najem kina.

– Wówczas (tryb przetargowy – red.) kluczowym kryterium byłaby cena najmu, co mogłoby stwarzać ryzyko wprowadzenia elementów komercyjnych i zmiany unikatowego charakteru Pioniera – wyjaśnia Marta Kufel z biura prasowego magistratu.

Przypomnijmy, że zdaniem Stowarzyszenia Kin Studyjnych, przerwa w funkcjonowaniu Pioniera mogłaby zadziałać na jego niekorzyść. Ich oferta w sprawie prowadzenia wpłynęła do magistratu 9 kwietnia br.

– Dokonana przez Wydział Kultury analiza doświadczenia, zasobów kadrowych, skali oraz zasięgu „usieciowienia” w branży kinowej i filmowej (zarówno w skali krajowej, jak i międzynarodowej) doprowadziła do zarekomendowania Stowarzyszenia Kin Studyjnych jako optymalnego wyboru nowego podmiotu prowadzącego Pioniera – informuje Marta Kufel.

Program Pioniera z części pomysłów szczecińskich organizacji

Jak czytamy, oferta warszawskiego stowarzyszenia zawiera deklarację współpracy z lokalną społecznością. Nowy program Pioniera ma również uwzględnić część pomysłów szczecińskich organizacji pozarządowych – cykliczne pokazy klasyki filmowej, filmowy klub seniorów, festiwale i przeglądy filmowe, weekendowe poranki dla dzieci, przeglądy filmów nominowanych do Oscarów, spotkania i warsztaty tematyczne, dyskusyjny klub filmowy, działalność edukacyjną, kiniarnię.

– Warto również dodać, że Stowarzyszenie w swojej ofercie ujęło także kwestie dotyczące narzędzi promocji i komunikacji, o które postulowali uczestnicy konsultacji – dodaje Marta Kufel. – Wybór Stowarzyszenia Kin Studyjnych jako najemcy lokalu, a zarazem „operatora” kina Pionier stanowi gwarancję nie tylko utrzymania dotychczasowej niekomercyjnej  formuły repertuarowej, ale również jej poszerzenia i wzbogacenia o nowe projekty oraz przedsięwzięcia.

Pionierem mają zajmować się zawodowcy

Siedziba Stowarzyszenia Kin Studyjnych znajduje się w Warszawie. W Pionierze ma pozostać zespół, który obecnie go prowadzi.

– Stowarzyszenie posiada wiedzę, doświadczenie i zasoby kompetencyjne, pozwalające na profesjonale zarządzanie kinem studyjnym. Zespół, który będzie pracował na rzecz Pioniera, składać się będzie z osób zawodowo związanych z działalnością kinową i filmową – podkreśla Marta Kufel.