Mieszkańcy domagali się tego od dawna. Od czasu, gdy po przebudowie Teatru Letniego przecięty ogrodzeniem został popularny szlak spacerowy wzdłuż Rusałki. Teraz jest deklaracja prezydenta Piotra Krzystka, że znów zostanie on udrożniony.

„Szanowni, wielokrotnie mnie pytaliście o dolne przejście przy Teatrze Letnim. Deklarowałem, że będziemy szukać sposobu, by przejście przy Rusałce było możliwe. Tak też się stanie. Startują prace nad przesunięciem ogrodzenia. Tym samym, niebawem nie będzie przeszkód, by spacerować dolną ścieżką” – napisał prezydent Krzystek na Facebooku.

Miejscy aktywiści i zwykli mieszkańcy skarżyli się, że po przebudowie Teatru Letniego uniemożliwiono im spacery wzdłuż Rusałki, w kierunku ulic Zaleskiego i Słowackiego. Andrzej Radziwinowicz i Dorota Pundyk z partii Zieloni oraz Paweł Madejski, organizator spacerów z rozpoznawaniem drzew i krzewów, złożyli w tej sprawie petycję do prezydenta miasta.

Na razie nie ma natomiast mowy o udostępnieniu mieszkańcom na co dzień widowni Teatru Letniego. W przeszłości bramy były otwarte i każdy mógł na niej usiąść. Zmieniło się to po zakończeniu przebudowy. Miasto tłumaczy, że boi się dewastacji.