Na poniedziałkowej sesji Rady Miasta podjęto decyzję o nadaniu takiej właśnie nazwy dla ronda u zbiegu ulic Mazurskiej i Śląskiej. Jest to uhonorowanie wszystkich ofiar smoleńskiej katastrofy samolotu rządowego TU-154.

Początkowo zamysł był inny. Taką nazwę miał otrzymać pl. Zgody, jednak po protestach mieszkańców z pomysłu zrezygnowano. Pojawiła się więc propozycja, aby nowe rondo przy schodzących się ulicach Mazurskiej i Śląskiej otrzymało nazwę Ofiar Katastrofy Smoleńskiej, alternatywnie Poległych w Katastrofie Smoleńskiej. Wybrano pierwszą z nich uznając ją za bardziej właściwą. Za uchwałą głosowało 22 radnych, przeciw było 3 a jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Pomysł ten wzbudził kontrowersje wśród radnych. Ta część, która była przeciwna,  argumentowała, że „rondo nie jest miejscem godnym, a pośpiech w tej sprawie nie jest wskazany” (przewodniczący rady Bazyli Baran).

Na sesji dyskutowano również o wniosku wniesionym przez  Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. Dotyczył on wzniesienia w Szczecinie Pomnika Pamięci Młodzieży Wileńskiej.  Zaakceptowano lokalizację pomnika na terenie kompleksu zieleni Parku Żeromskiego w części ograniczonej ulicami Admiralską, Storrady, Kapitańską, Parkową. Projekt przedstawia fragment muru ceglanego z napisem wykonanym białą farbą, rodzajem grypsu więziennego umieszczonego centralnie na obu elewacjach : „Słuchaj kimkolwiek jesteś, wiedz, że wyrok śmierci nie pokonał nas. Solidarni i świadomi wagi chwili oddajemy życie za Boga i ojczyznę.” Pomimo że fragment tekstu nie spodobał się wszystkim radnym, uchwała przeszła.