W sąsiedztwie Wydziału Elektrycznego przy ul. 26 Kwietnia za 4 lata ma stanąć nowy budynek Wydziału Informatyki. Na razie Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny, we współpracy ze szczecińskim oddziałem Stowarzyszeniem Architektów Polskich, ogłosił konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej planowanego gmachu.

Obecnie Wydział Informatyki mieści się w dwóch budynkach przy ul. Żołnierskiej 49 i 52. Uczelnia zamierza zintegrować ich potencjał, łącząc je w jednym gmachu, w ramach Akademickiego Kampusu ICT. Na jego lokalizację wybrano działkę w sąsiedztwie Wydziału Elektrycznego przy ul. 26 Kwietnia.

– Planowana inwestycja, to część strategii, która zakłada m.in. konsolidację kampusów naszego uniwersytetu. Chcemy, aby ten nowy budynek był ważną częścią miasta i wpisywał się w krajobraz Szczecina – podnosił jego akademickość oraz był znakiem tego, że nasz uniwersytet ma wpływ na technologiczną przyszłość Polski – powiedział prof. Jacek Wróbel, rektor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.

W nowym budynku będą oczywiście sale wykładowe, seminaryjne, ćwiczeniowe i badawcze. Czytelnia ma mieć formę otwartej strefy do projektowania i nauki. Będzie też strefa fabrykacji, studencki foodpoert, a wokół dużo zieleni. To główne założenia konkursowe, które architekci będą musieli przełożyć na spójną koncepcję.

„Przestrzeń Wydziału ma być inspirująca, innowacyjna, elastyczna, dostępna i wspomagająca przeprowadzane tam procesy naukowe i dydaktyczne. Istotnym elementem mają być przestrzenie do pracy wspólnej i indywidualnej, które będą rozmieszczone w całym obiekcie. Zaleca się aby przestrzeń holu głównego i przestrzenie korytarzy nie pełniły jedynie funkcji komunikacyjnej ale stanowiły atrakcyjną przestrzeń pracy, rekreacji i interakcji między studentami” – czytamy w ogłoszeniu o konkursie.

– Ultranowoczesny gmach Wydziału Informatyki, stanowić będzie unikatowe w skali regionu połączenie potencjału naukowo-badawczego ze strefami fabrykacji (FabLabs), w których przedsiębiorstwa oraz start-upy technologiczne będą miały dostęp do naszej infrastruktury. Oprócz budowy nowoczesnego obiektu mamy w planach wykonanie zagospodarowania terenu całej działki. Na Akademickim Kampusie ICT powstaną również miejsca parkingowe oraz relaksująca przestrzeń pełna zieleni – dodaje prof. Jacek Wróbel.

Biura projektowe zainteresowane tym konkursem mogą zgłaszać się do 16 stycznia 2023 r. (do godziny 15). Szczegółowe informacje dostępne są na stronie: https://www.konkurswi.zut.edu.pl.

Nowy gmach Wydziału Informatyki ma być gotowy na przełomie 2026 i 2027 roku. ZUT szacuje, że jego budowa pochłonie ponad 160 mln zł.