Już tylko do 13 maja można zobaczyć w Książnicy Pomorskiej (w Sali pod Piramidą) ekspozycję „Madagaskar.1937”. Składa się na nią 30 fotografii wykonanych przez Arkadego Fiedlera (ur.1894 zm.1985) podczas jego pobytu głównie w malgaskiej wsi Ambinanitelo. Ten pisarz, podróżnik, entomolog-zbieracz, spędził w tym miejscu kilkanaście miesięcy, żyjąc wśród tubylczej ludności, dzieląc z nią trudy codziennej egzystencji i poznając lokalne tradycje i wierzenia.
Madagaskar to niezwykły rejon geograficzny,choćby za sprawą lemurów – zwierząt żyjących tam bardzo licznie. Obrazy utrwalone przez poznańskiego podróżnika przedstawiają kulturę i obyczaje zamieszkujących Madagaskar ludzi oraz jej florę i faunę. Arkady Fiedler spisał swoje wrażenia i oserwacje w takich ksiązkach jak m.in. „Jutro na Madagaskar” "Wyspa kochających lemurów" i "Gorąca wieś Ambinanitelo". Warto podkreślić, że choć nie był etnografem czy antropologiem na pewno jego reportażowe opowieści są interesujące i przyvbliżają nam ten egzotyczny obszar.
   Gościem wernisażu wystawy, który odbył się 21 kwietnia była znana medialna postać – podróżnik i publicysta, Wojciech Cejrowski, który opowiadał o tym jak udalo mu się dotrzeć do tych zapomnianych już zdjęć, które odziedziczyli synowie Fiedlera oraz o pietyzmie z jakim były opisane i skatalogowane przez ich autora w jego domu w Puszczykowie. Większość z tych czarno-białych fotografii nigdy jeszcze nie była publikowana. Zostały opracowane  i elektronicznie odczyszczone przez  polskizespół "National Geographic" i znalazły się także w jubileuszowym setnymnumerze tego pisma.
   Wystawie towarzyszy prezentacja książek autora „Dywizjonu 303” wybrana ze zbiorów Książnicy.
 
Zdjęcia udostępnione przez Książnicę Pomorską.