O Ochotniczych Hufcach Pracy wiadomo niewiele, a szkoda, bo są to prężnie działające organizacje, które funkcjonują w Polsce już od ponad pół wieku. Głównym celem OHP jest umożliwianie młodzieży nabycia kwalifikacji zawodowych, wykształcenia ogólnego oraz rozpoczęcia pracy, a więc szeroko pojęta praca wychowawcza.

Pierwowzorem współczesnych Hufców Pracy były powołane w roku 1936 przez ówczesnego prezydenta Ignacego Mościckiego Junackie Hufce Pracy, których szczytną ideą było przysposobienie wojskowe młodzieży, ale także przystosowanie jej do dorosłego życia poprzez chociażby wykształcenie i pracę. O dziwo, przedwojenne założenia nie uległy całkowitej dezaktualizacji – także dzisiaj Hufce Pracy stawiają sobie za cel społeczną pomoc młodzieży często (ale nie tylko) z rodzin patologicznych i nieprzystosowanych społecznie.
Doskonałym przykładem na zobrazowanie powyższych treści jest działalność Hufca Pracy 16-10 w Szczecinie-Zdrojach, którego komendantem jest Sylwia Piotrowicz. Jest to hufiec koedukacyjny – zrzesza chłopców i dziewczęta. Wszyscy oni mogą liczyć na pomoc w stawianiu pierwszych kroków w dorosłym życiu. Kadra hufca prowadzi działalność nie tylko wychowawczą, kulturalno-oświatową, ale i resocjalizacyjną – dzięki temu młodzi ludzie kontynuują naukę, kształcą się ogólnie i zawodowo. Propozycja Hufca 16-10 jest naprawdę różnorodna – w ramach jego działalności możliwa jest nauka w zawodach: sanitariusz szpitalny, kucharz, sprzedawca, fryzjer, elektryk, elektromechanik, piekarz, cukiernik, blacharz samochodowy, mechanik, lakiernik samochodowy, stolarz, ślusarz. Prócz nauki w ramach prowadzonych praktyk zawodowych, młodzieży przedstawiana jest bogata oferta aktywnej rekreacji w zakresie sportu i turystyki. Przyuczenie do zawodu odbywa się w gimnazjum wieczorowym, zaś nauka zawodu (po ukończeniu gimnazjum) w zasadniczej szkole zawodowej.
Na koniec warto dodać, że Hufiec Pracy 16-10 rozpoczął już rekrutację młodzieży w wieku od 16 do 18 lat na rok szkolny 2010/2011. Szczegółowych informacji na temat działalności hufca, jego oferty i prowadzonego naboru można uzyskać dzwoniąc pod nr telefonu: 91 88 06 593; odwiedzając stronę internetową: www.us.szc.pl/hufiec; pisząc pod adres: hufiec@tlen.pl lub po prostu odwiedzając hufiec: ul. Mączna 4 (budynek byłej administracji Szpitala w Zdrojach).