”Bluźnierstwo” to niezwykle ważna książka, która może przyczynić się do zmiany prawa obowiązującego względem osób uznanych za bluźnierców w krajach, gdzie dominującą religią jest islam. Pozycja wydana przez Wydawnictwo PWN przedstawia historię chrześcijanki i mieszkanki Pakistanu oskarżonej o znieważenie Proroka Mahometa opowiedzianą z jej perspektywy.

 

We współpracy

Na wstępie należy podkreślić, że książka ta powstała we współpracy z francuską dziennikarką Anne – Isabelle Tollet, która spisała całą historię. Nie miała ona możliwości osobistego kontaktu z oskarżoną, dlatego treść książki oparła na informacjach uzyskanych od Asii poprzez jej męża.   

Śmierć za kubek wody

Asia Bibi to czterdziestoletnia mieszkanka maleńkiej wioski Ittan Wali w centrum Pakistanu – Pendżabie i matka pięciorga dzieci, z których jedno jest niedorozwinięte. Wszyscy członkowie jej rodziny są chrześcijanami, którzy stanowią mniejszość wyznaniową w tym kraju.  Oskarżenie o   bluźnierstwo, które jest tematem tej książki,  miało miejsce podczas zbiorów odbywających się w  bardzo upalny dzień. W wyniku wycieńczenia pracą Asia postanawia napić się wody z pobliskiej studni, należącej do muzułmanów. Nie myślała wówczas o tym, że woda, którą spożyje zostanie uznana za „nieczystą”. Fakt ten staje się przyczyną kłótni, w trakcie której Asia odwołuje się do swojej wiary, porównując ze sobą Jezusa i Mahometa. Taka postawa jest nie do przyjęcia dla muzułmanek i zostaje przez nie oskarżona o bluźnierstwo przeciwko Prorokowi i jego wyznawcom. Ponieważ Asia nie chce zmienić wyznania na islam, aby zmazać swój grzech, zostaje wtrącona do więzienia, gdzie oczekuje na wyrok w swojej sprawie. Jest nim śmierć przez powieszenie. 

Inne przypadki

Jednak w swojej opowieści Asia Bibi nie skupia się tylko na swojej historii. Na kolejnych stronach książki wspomniane zostają przypadki innych osób skazanych za bluźnierstwo i inne przestępstwa. Wymienić należy tutaj choćby sprawę ślepca, który wrzucił Koran do kosza na śmieci, czy też pary motocyklistów, którzy w wyniku wypadku zniszczyli figurę Proroka Mahometa. Niezwykle istotny jest fakt, że wbrew pozorom zarzut bluźnierstwa nie dotyka tylko samych chrześcijan, ale również wyznawców hinduizmu, a nawet islamu.

Jeszcze inne przykłady przedstawione w książce dotyczą gwałconych kobiet oskarżanych o cudzołóstwo. Co najważniejsze prawo stoi bardziej po stronie gwałcicieli niż ofiar.

Wsparcie

Sporą część ”Bluźnierstwa” Asia poświęca także osobom wspierającym ją w tych trudnych chwilach. Byli nimi Salman Taseer – gubernator prowincji Pendżab oraz Shahbaz Bhatti – pierwszy w historii Pakistanu minister ds. mniejszości, dzięki któremu w  jej celi umieszczono monitoring, aby nie została zabita. Swoim wstawiennictwem kobietę wsparł także papież Benedykt XVI. Nieoceniona okazała się także pomoc strażniczki więziennej, dzięki której możliwe było czyszczenie jej celi.

Retrospekcje z życia

Przez niemal całą książkę Asia Bibi odwołuje się do pozytywnych wydarzeń, które miały miejsce przed jej uwięzieniem. Wspomnienia  pozwalają  jej przetrwać kolejne dni pobytu w więzieniu w  Sechupurze – umieszczona jest w małej odosobnionej celi i nie ma możliwości żadnego kontaktu z innymi więźniami. Retrospekcje z dzieciństwa i z innych okresów jej życia stanowią jednocześnie ważne źródło wiedzy o sytuacji i obyczajach panujących w Pakistanie, m.in. o tym, jak obchodzi się tam Boże Narodzenie i Wielkanoc. 

Nadzieja na zmianę prawa

Sprawa Asii Bibi odbiła się szerokim echem na  całym świecie (m.in. dzięki omawianej książce). Daje nadzieję na to, że przyczyni się ona do zmiany ustanowionego prawa względem bluźnierców nie tylko w Pakistanie, ale także innych krajach, w których jest ono równie restrykcyjne.