Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy to niezbędnik każdego klienta banku, który jest przydatny w wielu sytuacjach życia codziennego. Jak wybrać najlepsze konto osobiste i na co zwrócić szczególną uwagę przeglądając oferty banków?

Konto osobiste, czyli podstawowy produkt bankowy

Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (ROR) powszechnie nazywany kontem osobistym to podstawa wszelkich operacji finansowych wykonywanych przez klientów indywidualnych. Rachunek bankowy jest wykorzystywany do pobierania dochodów czy świadczeń, np. z tytułu emerytury czy renty.

Konto osobiste przydaje się również do wykonywania opłat, robienia zakupów przez internet czy płatności kartą w sklepach stacjonarnych. Obecnie z tego względu większość osób dysponuje przynajmniej jednym rachunkiem ROR do transakcji wychodzących i przychodzących. Z uwagi na brak oprocentowania nie sprawdzi się on raczej do korzystnego gromadzenia pieniędzy. W takim przypadku warto natomiast rozważyć dodatkowe założenie konta oszczędnościowego.

Oferta kont osobistych jest naprawdę różnorodna. Banki zachęcają swoich klientów do wybrania ich oferty za pomocą licznych promocji, zniżek, dodatkowych funkcji i innych udogodnień. Samo założenie rachunku jest prostym i szybkim procesem, który opiera się na podpisaniu umowy pomiędzy bankiem a klientem indywidualnym. Przed wyborem konta warto zastanowić się, jakie aspekty jego użyteczności są dla danej osoby najważniejsze.

W sieci można znaleźć szereg narzędzi przydatnych podczas wyboru jednej z ofert rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego. Przykładem jest porównywarka dostępna pod adresem internetowym www.wktorymbanku.pl/ranking-kont-osobistych/, która uwzględnia m.in. wysokość opłat za poszczególne usługi oraz ocenę funkcjonalności udostępnianych przez bank narzędzi.

Konto osobiste – czym kierować się podczas wyboru

Jak zostało wspomniane, kluczową kwestią, którą powinno się kierować podczas wyboru jednej z ofert banków, są własne potrzeby i preferencje. Klient powinien wziąć pod uwagę takie aspekty jak częstotliwość wypłat z bankomatów i płatności kartą czy metodę obsługi konta, która będzie dla niego najwygodniejsza.

Warunki prowadzenia konta

Najczęściej samo prowadzenie rachunku ROR jest darmowe lub opłata z tego tytułu nie jest pobierana w przypadku spełnienia określonych warunków. Wśród nich wymienia się miesięczne wpływy na konto o ustalonej minimalnej wysokości czy minimalną ilość transakcji wykonanych w ciągu miesiąca.

Płatności kartą

Naliczanie opłat może się wiązać również z korzystaniem z karty. W tym przypadku sytuacja zazwyczaj wygląda podobnie. Oznacza to, że w momencie, gdy klient wykona przy pomocy karty transakcje o określonej wysokości, jej użytkowanie będzie darmowe.

Wypłaty z bankomatów

Kolejnym elementem, na który warto zwrócić uwagę, są opłaty pobierane z tytułu wypłat gotówki z bankomatów. Niektóre banki oferują darmowe korzystanie z wszystkich urządzeń, a inne mogą ograniczać się do bezpłatnych wypłat wyłącznie przy użyciu bankomatów należących do danego podmiotu.

Ten aspekt jest szczególnie istotny z perspektywy osób, które dużo podróżują, a co za tym idzie, często są zmuszone wybrać gotówkę w najbliższym miejscu bez zwracania uwagi na logo banku znajdujące się na bankomacie.

Przelewy

Nie bez znaczenia pozostaje także wysokość opłat za przelewy. Należy rozróżnić koszty transakcji wewnętrznych (ta najczęściej są darmowe), zewnętrznych, jak i przelewów ekspresowych i zagranicznych. W przypadku wielu transakcji wykonywanych w obcej walucie warto dodatkowo rozważyć założenie konta walutowego.

Strona internetowa i aplikacja mobilna banku

Współcześnie bardzo ważnym aspektem prowadzenia konta osobistego są udostępniane przez bank strona internetowa oraz aplikacja mobilna. Klient powinien zwrócić uwagę, czy ich wygląd jest dla niego czytelny, a obsługa łatwa.

Najczęściej aplikacje mobilne banków udostępniają również usługi dodatkowe. Mogą to być m.in. analiza i klasyfikacja poszczególnych wydatków czy kantor internetowy. Zazwyczaj standardem jest obsługiwanie szybkich płatności mobilnych BLIK.

Konto osobiste a dodatkowe usługi

Banki proponują swoim klientom także szereg innych, zazwyczaj płatnych funkcji dodatkowych. Najlepiej dopasować je do własnych potrzeb, aby nie ponosić kosztów za dodatki, z których klient finalnie i tak nie będzie korzystał. Wśród nich można wymienić m.in. usługę cashback. Uwzględnia ona możliwość wygodnej wypłaty gotówki podczas zakupów, np. w stacjonarnym sklepie spożywczym.

Niektóre placówki umożliwiają korzystanie z tzw. polecenia zapłaty. Zazwyczaj usługa ta jest darmowa i opiera się na automatycznym wykonywaniu przelewów np. w ramach regulowania bieżących rachunków. Dzięki temu użytkownik konta nie musi pamiętać o samodzielnej regulacji zobowiązań i nie ryzykuje, że o tym zapomni.

Jak założyć konto osobiste?

Zakładanie konta osobistego to szybki i prosty proces, który zazwyczaj nie wymaga nawet wizyty w oddziale banku. Niezbędne są do tego odpowiedni wniosek, podstawowe dane osobowe takie jak imię, nazwisko i numer PESEL oraz dokument tożsamości. 

Najczęściej wniosek niezbędny do założenia konta jest dostępny na stronie lub w aplikacji mobilnej banku. Po wprowadzeniu niezbędnych danych należy potwierdzić je za pośrednictwem wideorozmowy, przelewu weryfikacyjnego lub ewentualnie osobistej wizyty w wybranej placówce.

Alternatywą dla metody online jest założenie konta podczas rozmowy telefonicznej z przedstawicielem banku. Finalnie niezbędne jest jednak fizyczne podpisanie dokumentów, w związku z czym klient otrzymuje je za pośrednictwem poczty lub musi wybrać się do banku osobiście. 

Konto osobiste dla młodych

Banki dostosowują produkty finansowe do swoich klientów, proponując różne typy kont osobistych. Jednym z nich jest rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy dla osób, które nie ukończyły jeszcze 18. roku życia. Zazwyczaj jego prowadzenie oraz korzystanie z podstawowych funkcji jest bezpłatne. Do założenia konta niezbędny jest dokument tożsamości opiekuna prawnego dziecka.