Gdzie i kiedy?
piątek, 25 października 2019, 19:00
Za ile?
25 - 55 zł; bilety dostępne na https://filharmonia.szczecin.pl/
Koncert poświęcony pamięci Stefana Marczyka, dyrektora i kierownika artystycznego Filharmonii (1971–1990), dyrygenta, skrzypka, pedagoga.

 

ARTYŚCI:

- Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie

- Raphael Wallfisch - wiolonczela

- Łukasz Borowicz - dyrygent

UTWORY:

- Mieczysław Weinberg - Koncert na wiolonczelę i orkiestrę op. 43

- Dymitr Szostakowicz - Symfonia nr 15 A-dur op. 141

 

„Z dyskografią obejmującą ponad 70 płyt jest jednym z najczęściej nagrywanych artystów świata”. Z dumą informujemy, że naszym gościem będzie Raphael Wallfisch, jeden z największych mistrzów wiolonczeli na międzynarodowej scenie. W rankingu BBC jego nagranie „Koncertu wiolonczelowego” Dvořáka uznane zostało za najwybitniejsze nagranie tego utworu w ostatnim ćwierćwieczu. W repertuarach najznakomitszych sal koncertowych i orkiestr świata, w najbardziej uznanych wytwórniach płytowych, w dedykacjach dziesiątek kompozytorów – wszędzie tam znajdą Państwo nazwisko Raphaela Wallfischa. A od tego momentu do tego grona dołączy Filharmonia w Szczecinie.

Artysta ma w swoim repertuarze kilka dzieł oraz projektów nawiązujących do muzyki żydowskiej. Jego wykonania to nie tylko mistrzowska interpretacja oraz operowanie strzelistym i śpiewnym dźwiękiem, czego nauczył się od swojego mistrza, wielkiego Grigorija Piatigorskiego. To także osobista refleksja o życiu matki artysty, która przeżyła obóz w Auschwitz grając na wiolonczeli w obozowej orkiestrze. Wszyscy jej bliscy zginęli. Mieczysław Weinberg również ocalał z zagłady jako jedyny ze swojej rodziny.

Refleksję o życiu zawarł też w swojej piętnastej, zarazem ostatniej, symfonii Dymitr Szostakowicz. Jeżeli byli Państwo kiedyś w sytuacji, że musieli się z czymś zgodzić, a w głębi duszy myśleli inaczej, to ten utwór zrozumieją Państwo doskonale. Kariera żyjącego w ZSRR kompozytora rozwijała się pomyślnie do czasu wyrażenia nieprzychylnej opinii o nim przez samego Józefa Stalina. Od tego czasu, aby uniknąć prześladowań, a wręcz aresztowania, musiał wciąż podporządkowywać się wymogom propagandy i komunistycznej ideologii.

XV Symfonia stanowi swoisty muzyczny testament Szostakowicza. Część pierwsza przywodzi na myśl dziecięcą wizytę w sklepie zabawkami, na co naprowadza nas dopisek kompozytora. Ostatnia zawiera wiele cytatów z różnych dzieł kompozytora, stanowiąc swoiste podsumowanie jego życia i poglądów. Koncert będzie zatem dla nas kolejną okazją do refleksji nad wyrażaniem prawdziwych uczuć i myśli.