koncerty

Koncert "Muzyka jest kobietą"

foto: materiały prasowe

Gdzie?
Aula PUM, ul. Rybacka 1
Kiedy?
Niedziela, 28.10.2018
O której godzinie?
19:00
Za ile?
25 i 45 zł; bilety dostępne na bilety.fm
Opis wydarzenia
Już w najbliższą niedzielę, 28 października, ostatni w tym roku koncert z cyklu Wielcy Koncertmistrzowie. W auli Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego zagra Baltic Neopolis Orchestra w żeńskim składzie oraz skrzypaczka Kreeta Julia Heikkila z Finlandii.

Baltic Neopolis Orchestra chce uczcić 100-lecie odzyskania niepodległości, a także jubileusz 10 -lecia orkiestry wyjątkowym koncertem - „Muzyka jest kobietą”. Po raz pierwszy w historii Baltic Neopolis Orchestra zagra wyłącznie w składzie kobiecym eksponując muzykę napisaną przez Kobiety i dla Kobiet. Projekt ma na celu uhonorować postać KOBIETY-ARTYSTKI w muzyce ostatnich 100 lat.

Podczas koncertu zabrzmią utwory skomponowane przez kobiety. Niekoronowana królowa polskich kompozytorek - Grażyna Bacewicz napisała swój koncert na orkiestrę smyczkową 70 lat temu i do dziś to dzieło pozostaje jednym z najważniejszych w jej twórczości i w polskiej muzyce współczesnej. Grażyna Bacewicz był pierwsza kobietą, która zaistniała w świecie kompozytorskim, nie tylko w Polsce, ale także na świecie.

Z kolei Nadia Boulanger to kobieta-instytucja: kompozytorka, organistka, pianistka, dyrygentka, pedagog, która wykształciła kilka pokoleń kompozytorów i wykonawców (takich jak Aaron Copland czy Astor Piazzolla), wśród których było sporo Polaków (Wojciech Kilar, Stefan Kisielewski, Kazimierz Serocki czy …Grażyna Bacewicz). Natomiast Concerto Rosso, które Hanna Kulenty (jedna z najzdolniejszych kompozytorek młodego pokolenia) skomponowała w 2017 roku, to intrygująca gra z rytmem, wciągająca słuchaczy do wspólnej zabawy z muzykami i mocno angażująca ich emocje. Kompozytorka obecna będzie podczas koncertu.

Jedyny akcent męski to utwór Petera Vahi „To the mother”. To kompozycja poświęcona jego matce, pełna wrażliwości właściwej światowi kobiet.

Całość poprowadzi skrzypaczka z Helsinek Kreeta-Julia Heikkila – koncertmistrz orkiestry Helsinki Sinfonietta. Ta doceniana za energiczną, dynamiczną i wrażliwą grę, skrzypaczka regularnie występuje na arenie międzynarodowej jako solistka, kameralistka i koncertmistrz. Oprócz rozległej kariery solowej, Heikkilä cieszy się uznaniem z powodu swych umiejętności i doświadczenia w Europie i USA. Co warte podkreślenia, pomimo młodego wieku, została zaproszona do pełnienia funkcji koncertmistrza w wielu orkiestrach na całym świecie.

 

Muzyka jest kobietą:

Kreeta-Julia Heikkila – koncertmistrz (Orkiestra Helsinki Sinfonietta)

Baltic Neopolis Orchestra w żeńskiej odsłonie

 

Program:

Grażyna Bacewicz Koncert na orkiestrę smyczkową

Nadia Boulanger Nokturn na skrzypce i orkiestrę smyczkową

Hanna Kulenty Concerto Rosso na kwartet smyczkowy i orkiestrę smyczkową

Peter Vahi To the Mother

Komentarze

Jeszcze nikt nie dodał komentarza, bądź pierwszy!

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję