„Rekwizyty atrybuty”- taką nazwę nosi najnowsza wystawa Zdzisława Pacholskiego, zaprezentowana w szczecińskim Muzeum Narodowym. Wernisaż odbył się w czwartek w Gmachu Głównym na Wałach Chrobrego o godzinie 18. Tematyka zdjęć, głównie z pierwszej połowy lat osiemdziesiątych, to stan wojenny i nastroje społeczne tego okresu. Przede wszystkim zdjęcia są bardzo aktualne. Mimo, że pochodzą z lat osiemdziesiątych, można podłożyć pod nie nowe, aktualne znaczenia- mówi profesor Rafał Drozdowski z Uniwersytetu Adama Mickiewicza.
Wernisaż krótkim wprowadzeniem rozpoczął dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie Lech Karwowski, następnie goście mogli się dowiedzieć czegoś więcej o wystawie od profesora Drozdowskiego. Przedstawił on najmocniejsze według siebie strony prac Pacholskiego, czyli przede wszystkim aktualność - Dla młodych ludzi nie pamiętających stanu wojennego, zdjęcia mogą się kojarzyć z tym co im współczesne, na przykład z umowami śmieciowymi lub typowymi konformistami pnącymi się po szczeblach korporacyjnej kariery. Zwrócił też uwagę na inteligencję prac Pacholskiego oraz na to, że uruchamiają społeczne reakcje. Sam artysta powiedział, że z radością odtworzył projekt zarzucony wraz z nadejściem demokracji i po raz pierwszy prezentuje go w tej formie. Fotografie, z których postanowił stworzyć wystawę, ogniskują się wokół stanu wojennego, ale pochodzą też z końca lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. 
 
Zdzisław Pacholski jest uznanym artystą fotografem, uczestniczył w wielu wystawach w Polsce i na świecie. W czasie stanu wojennego działał na rzecz kultury niezależnej. Wtedy jego prace składające się na „Rekwizyty atrybuty” nie mogły przedrzeć się przez cenzurę, dziś możemy je oglądać w szczecińskim muzeum. Wystawa towarzyszy XV Ogólnopolskiemu Zjazdowi Socjologicznemu. Będzie dostępna do 29 września. Portal wSzczecinie.pl jest patronem medialnym wystawy.