W klimacie filmowym, brzmieniach jazzowych i klasycznych 26 września rozpocznie się cykl koncertów, które przygotowała Baltic Neopolis Orchestra. Koncert inauguracyjny będzie skupiał się przede wszystkim na szczecińskich kompozycjach, a jego dopełnieniem będą wizualizacje.

Baltic Neopolis Orchestra jest szczecińską orkiestrą kameralną działającą od 2008 roku. Członkowie zespołu są laureatami międzynarodowych konkursów i  stypendiów artystycznych. Występują z takimi artystami jak: Jan Stanienda, Jan Jakub Bokun, Bartłomiej Nizioł, Kevin Kenner i inni.

W tym roku Orkiestra pierwszy raz otrzymała z Urzędu Miasta dofinansowanie w wysokości 50 tys. złotych na cykl koncertów. Łącznie w Szczecinie odbędzie się pięć koncertów m.in. w Filharmonii, radiu oraz w 13 Muzach. Pierwszy koncert (26.09.2010, Filharmonia Szczecińska) będzie składał się z dwóch części: klasycznej (kwartet smyczkowy, klasyczne utwory współczesne) i filmowo-jazzowej. W drugiej części pojawią się również wizualizacje (planowo w postaci zawieszonej kuli) i elektronika Olgi Wojciechowskiej.

- Koncert inauguracyjny jest najbardziej wyjątkowy, ponieważ zaprosiliśmy do udziału szczecińskich artystów m.in.: Piotra Klimka, Michała Dobrzyńskiego, Jakuba Maciejewskiego, Olgę Wojciechowską, Miłosza Wośko, Macieja Cybulskiego- wymienia Emilia Goch, założycielka Baltic Neopolis Orchestra.

Maciej Cybulski, pianista, aranżer i producent muzyczny:

- Muszę przyznać, że specjalnie na tę okazję napisałem trzy miniaturki. Moje utwory  to raczej popularne brzmienia, które słychać np. w filmach. Zaprosiłem również kolegę, który wykona na marimbie w dwóch utworach partię: w jednym będzie to partia solowa, w drugim akompaniuje orkiestrze, ja natomiast będę grał na fortepianie.

Piotr Klimek, kompozytor, wykładowca, producent muzyczny:

- Utwór, który zaprezentuję, powstał w 1995 roku. Jest to mój pierwszy kwartet smyczkowy w odnowionej wersji. Dla mnie jest to utwór z innej mentalnej epoki- niejako młodzieńczy, inspirowany Szostakiewiczem i brzmieniami z przełomu XIX i XX wieku.

Miłosz Wośko, absolwent wydziału Rezyserii Dźwięku Akademii Muzycznej w Warszawie:

- W moim repertuarze pojawią się fragmenty cyklu miniatur, który wykonywaliśmy już z Orkiestrą, ale w mniejszym składzie. Bardzo się cieszę, że w Szczecinie istnieje energia do prezentowania nowych działań otwartych nie tylko na muzykę klasyczną, ale również na utwory jazzowe i okołofilmowe.

Pozostałe koncerty (oprócz radiowego) podobnie jak pierwszy, będą składały się z dwóch części. Wspólną partią wszystkich koncertów jest oczywiście Orkiestra, jednak każdy z nich jest inny.

- Pierwszy skupia się na szczecińskich kompozytorach, jest pomieszaniem stylów i obejmuje także wizualizacje. Drugi zawiera bardzo trudny program klasyczny, a gościć na nim będzie gwiazda. Radiowy zaprezentuje utwory na pograniczu klasyki i nie-klasyki. 5 grudnia odbędzie się bardzo klasyczny koncert a na ostatnim powrócimy do muzyki teatralno- filmowej- wyjaśnia Emilia Goch.

Już dzisiaj (22.09.2010) odbył się pierwszy muzyczny spot miejski złożony z kwartetu smyczkowego. W różnych punktach miastach (przed Urzędem Miejskim, w C.H. Galaxy, na Bramie Portowej i Dworcu Głównym PKP) Baltic Neopolis Orchestra zagrała m.in. utwory Vivaldiego.

Szczegóły na temat koncertu inaugurującego w kalendarzu wydarzeń.