To nie tylko festiwal filmowy, ale również ciekawa wycieczka krajoznawcza po regionie. W przyszłym tygodniu kinobus wyruszy na zachodniopomorskie drogi.
Niezwykły autobus w cztery dni pokona ponad 400 kilometrów, odwiedzając kilkanaście zachodniopomorskich miejscowości, a w nich lokalne kina. Zarówno te działające, jak i nie. Tam, gdzie będzie to możliwe zostaną wyświetlone filmy, w innym przypadku zaplanowano pokazy w plenerze. Wizytom w kinach towarzyszyć będą spotkania z ich pracownikami, kinooperatorami, historykami kina, a także regionalistami i przewodnikami, którzy przybliżą dzieje odwiedzanych miejsc. Pomiędzy filmowymi projekcjami i opowieściami o historii regionu będzie też okazja poznać zachodniopomorskie smaki.

Ze Szczecina do Szczecinka zygzakiem
Filmowy festiwal na kółkach rozpocznie się w czwartek, 18 sierpnia, w Szczecinie. Jego uczestnicy wraz z Przemkiem Głową i Joanną Kościelną wybiorą się na spacer śladami kin i filmu, po którym odwiedzą 109-letnie Kino Pionier. Po wspólnej projekcji „Całej naprzód” Stanisława Lenartowicza wezmą jeszcze udział w zaplanowanym na wieczór koncercie Marszałka Pizdudskiego na Łące Kany.

Następnego dnia kinobus wyruszy w trasę, po drodze odwiedzając m.in. Chojnę, Baniewice, Banie, Ińsko, Bełczną, Drawsko Pomorskie, Złocieniec, Bolegorzyn, Mirosławiec i Mirosławiec Górny, Wałcz, Borne Sulinowo. Podróż zakończy się 21 sierpnia w Szczecinku.

Nie tylko filmowe atrakcje
W programie kinowo-krajoznawczej wycieczki znalazły się przede wszystkim kina. Poza Pionierem, m.in. Kino Morena w Ińsku, Drawa w Drawsku Pomorskim, Tęcza w Wałczu, Wolność w Szczecinku. Ponadto, uczestnicy festiwalu zwiedzą największą w Zachodniopomorskiem winnicę – Winnicę Turnau w Baniewicach, niepowtarzalne Muzeum PGR-u, nęcący niezwykłymi smakami Dworek Tradycja w Bełcznej oraz miasto-garnizon Borne Sulinowo. Będą też gościć na Ińskim Lecie Filmowym.

Ile kosztują bilety?
Bilety umożliwiające udział w nietypowym festiwalu kosztują 250 zł. Cena obejmuje przejazd kinobusem, noclegi, koszty wyżywienia oraz udział we wszystkich zaplanowanych po drodze wydarzeniach, w tym wstępy do muzeów, degustacje i usługi przewodnickie. Bilety można kupić za pośrednictwem strony www.kinobus.pl.

Inicjatorem wydarzenia jest Fundacja Wspierania Kultury Filmowej Cyrk Edison z Krakowa, która prowadzi Kino Agrafka, Kinokawiarnię Kika i DKF Rozpięci, wydaje „X. Informator Kin Studyjnych” i organizuje doroczną Konferencję Kin Studyjnych i Lokalnych. W ubiegłym roku kinobus przemierzył drogi województwa podkarpackiego.