To najstarsze kino na świecie - wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa. Nie dostaniemy tutaj popcornu, ale za to będzie dobrany repertuar i niepowtarzalna atmosfera. Jaka? Zobaczcie sami gubiąc się z nami w kinie Pionier.

Oficjalnie kino funkcjonuje od 1909 roku, ale odnaleziono dokumenty, które sugerują, że powstało ono 2 lata wcześniej. I tak od ponad 100 lat przy al. Wojska Polskiego 2 można obejrzeć ciekawe filmy. Ciekawe, bo jak przyznaje współwłaściciel filmy są dobierane pod względem jakości. Dzięki takiemu podejściu kino ma już stałych klientów, którzy na seanse wchodzą z ulicy, wierząc, że na ekranie zawsze pojawi się coś wartościowego.

To są ludzie, którzy potrafią być dwa, trzy razy w tygodniu w Pionierze. Znają się już z bileterkami, znają się kasjerką. I kasjerka wie, że Pani Kasia siedzi 7 rząd, 1 miejsce i nie ma dyskusji. Wchodzą w ciemno. - przekonuje Jerzy Miśkiewicz - współwłaściciel.

W Pionierze odnajdziemy dwie sale kinowe – jedna z nich została przerobiona z kotłowni. Młodsza powstała w 2002 roku i jest połączeniem kina i kawiarni. W repertuarze kina odnajdziemy kino europejskie, azjatyckie, południowo-amerykańskie – nie spotkamy natomiast produkcji komercyjnych. Kino walczy także o młodzież i dzieci, właściciele chcieliby powrócić do tradycji południowych seansów dla dzieci. Jak wygląda najstarsze kino na świecie? Zobaczcie z nami.

 

Chcesz się więcej "gubić" w Szczecinie? Zajrzyj na  www.wSzczecinie.tv