Nie wiadomo jaką projekcją najstarsze kino na świecie zaczęło swoją działalność. Jest jednak pewne, że pierwsza projekcja miała miejsce w 1907r, choć kino oficjalnie działa od 1909r. Z okazji 105 urodzin spotkaliśmy się z Jerzym Miśkiewiczem, obecnym współwłaścicielem kina, wpisanego do księgi rekordów Guinessa, by porozmawiać o tym, co na przestrzeni ponad wieku zmieniło się kinie.

Dwie sale, trzy dni i dwadzieścia jeden seansów. Tak swój wspaniały jubileusz obchodzić będzie najdłużej nieprzerwanie działające kino na świcie – szczeciński Pionier.

Kino Pionier oficjalnie działa od 26.09.1909 roku. Zostały jednak znalezione dokumenty potwierdzające jego jeszcze dłuższą historię -1907 rok. Twórcą kina i jego pierwszym właścicielem był Otto Blauert, który bardzo szybko sprzedał je Albertowi Pietzke. Od 1999 roku współwłaścicielami są: Jerzy Miśkiewicz oraz Wacław Szewczyk.

Ostatnie lata pokazały, że Kino Pionier to wyjątkowe miejsce o ugruntowanej pozycji na rynku. Pionier został przyjęty do prestiżowej sieci Europa Cinemas oraz sieci Kin Studyjnych. Od samego początku wyróżniał się własnym klimatem. Nawet po kompleksowym remoncie w 2002 roku, podczas którego wyposażono sale w nowoczesny sprzęt, kino nie straciło swojego uroku. - Unikamy wielkich komercyjnych produkcji. Nasz główny repertuar to kino europejskie, azjatyckie, południowo-amerykańskie .Chcemy pokazywać ambitne kino dla ludzi, którzy widzą w filmie nie tylko rozrywkę. I to wszystko bez pop-cornu, bez mlaskania – możemy przeczytać na stronie internetowej Pioniera.

Właśnie takie, ambitne i nieco mniej popularne filmy będziemy mogli zobaczyć podczas trzydniowych urodzin Pioniera. Rozpocznie je w piątek, 25 maja, dokument o Romanie Polańskim. Święto Pioniera zakończy się w niedzielę, 27 maja, francuskim dramatem „Piękno”. Atrakcją będzie z pewnością projekcja niemego filmu „Brzdąc” Charlesa Chaplina, któremu towarzyszyć będzie gra tapera.

Szczegółowy repertuar w naszym kalendarzu wydarzeń:

» 105 urodziny Pioniera