Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Władysław Husejko weźmie udział w konferencji w trakcie której zostanie zaprezentowany raport pt. "Wpływ światowego kryzysu ekonomicznego na sytuację społeczno-gospodarczą Województwa Zachodniopomorskiego i jego konsekwencji dla zadań samorządu województwa”.
Konferencja odbędzie się 20 maja 2009 roku o godz. 13.00 na Zamku Książąt Pomorskich, a uczestniczyć będą wykonawcy ekspertyzy, rektor Uniwersytetu Szczecińskiego prof. Tarczyński, dr Jacek Batóg.
Aby określić poziom zagrożenia i jednocześnie wskazać kierunki działań służących zapobieganiu skutków kryzysu ekonomicznego, Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego stwierdził konieczność wykonania ekspertyzy na temat wpływu światowego kryzysu na sytuację społeczno - gospodarczą. O ekspertyzie tej juz parokrotnie pisaliśmy (przypominamy : Marszałek Husejko zlecił Uniwersytetowi Szczecińskiego ekspertyzę za kwotę 54 tys. złotych (bez VATu). Oferta ta była najtańsza i zdystansowała pozostałe trzy, przedstawione również przez inne szczecińskie uczelnie.) Teraz nareszcie możemy się dowiedzieć, czego dokładnie dotyczyły owe kosztowne badania.
Co mówi ekspertyza?
Ekspertyza udziela odpowiedzi na następujące pytania:
1) Jaki jest realny, wymierny wpływ światowego kryzysu gospodarczego na kondycję gospodarki regionu ?
2) Jakie będzie zróżnicowanie przestrzenne i sektorowe kryzysu i jego skutków ? Które obszary i które sektory w regionie najbardziej odczują kryzys ?
3) O ile zmniejszą się wpływy do budżetu województwa pochodzące z podatków CIT i PIT ? Jakie są najistotniejsze przyczyny tych zmniejszeń ? Prognozy należy przeprowadzić w uzależnieniu od wartości wskaźników makroekonomicznych dla poszczególnych lat w okresie 2009-2013.
4) Czy i jakie powinny zostać dokonane zmiany w poszczególnych osiach priorytetowych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego oraz regionalnych komponentach PO Kapitał Ludzki w celu złagodzenia skutków kryzysu ? Które z istniejących działań powinny zostać zintensyfikowane a które zredukowane ? Czy i jakie powinny zostać wprowadzone nowe instrumenty wsparcia ? Jaka w związku z tym nastąpi zmiana alokacji środków finansowych ? Czy konieczna będzie realokacja środków pomiędzy osiami priorytetowymi ?
5) Jakie inne działania powinny zostać podjęte przez władze samorządowe województwa ? W jaki sposób wykorzystać mocne strony regionu oraz inne uwarunkowania wewnętrzne i zewnętrzne.
Na te i inne pytania dotyczące ekspertyzy jej twórcy odpowiedzą w środę 20 maja o godz. 13.00.
Komentarze
0