Zgodnie z wcześniejszymi prognozami rektorem Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego na kadencję 2024–2028 został wybrany prof. Leszek Domański. Zastąpi on na stanowisku prof. Bogusława Machalińskiego. Prof. Domański nie miał konkurentów. Otrzymał 183 głosy elektorskie za, 12 wstrzymujących i 76 przeciw.

Zmiana na stanowisku rektora największej medycznej uczelni w regionie jest koniecznością, ponieważ prof. Machaliński sprawował tę funkcję przez dwie kadencje. Wybór prof. Domańskiego został poprzedzony wieloma kontrowersjami. O stanowisko chciała walczyć również prof. Aneta Cymbaluk-Płoska, ale nie dostała pozytywnej rekomendacji od rady uczelni. Bez niej nie mogła startować w wyborach.

Dzisiaj Pomorski Uniwersytet Medyczny w lakonicznym komunikacie w mediach społecznościowych poinformował o tym, że nowym rektorem został prof. Leszek Domański.

„Prof. Leszek Domański będzie nowym rektorem Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.  W piątek, 12 kwietnia br., na to stanowisko wybrało go Uczelniane Kolegium Elektorów. Jego kadencja rozpocznie się 1 września 2024 r. i potrwa do 31 sierpnia 2028 r.” – przekazano w poście na Facebooku.

Prof. Leszek Domański ma 60 lat. Jest znanym nefrologiem, od jesieni 2023 prezesem Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego, a od 2021 roku pełnił funkcję prorektora ds. klinicznych Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.