Ponad 20 filmów, pokazy slajdów z ciekawych podróży, spotkania z wybitnymi ludźmi gór, konkurs filmów amatorskich. W Szczecinie rusza V Przegląd Filmów o Górach „O! Góry”.
To już piąta edycja Przeglądu Filmów o Górach „O! Góry” im. Tadeusza Piotrowskiego. W tym roku wydarzenie odbędzie się w audytorium Wydziału Elektrycznego ZUT przy ul. 26 Kwietnia 10, gdzie od piątku do niedzieli (5 - 7 lutego) będzie można obejrzeć aż 24 filmy o niezwykłym świecie gór i przepięknych szczytach, z których rozpościerają się zapierające dech w piersiach widoki. Wszystkie obrazy to profesjonalne produkcje (poza polskimi, także brytyjskie, hiszpańskie, kanadyjskie czy nowozelandzkie), które powstały w latach 2014 – 2015.

Wśród nich m.in. film o trzech kumplach, którzy zimą wyruszyli na wyprawę rowerową wokół fenomenalnych peruwiańskich masywów Huayhuash, opowieść o niezwykle cenionym i znanym w świecie ludzi gór Jerzym Hajdukiewiczu – ikonie polskiego taternictwa, biorącym udział w słynnej akcji ratunkowej na Eigerze w 1957 czy „Cave Connection” pokazujący jeszcze nie do końca odkryte jaskinie pod dzikimi masywami w Nowej Zelandii. Bardzo ciekawie zapowiada się też film „Dzięki wszystkim, jesteście wielcy!”, opowiadający o samotnej wyprawie Olka Ostrowskiego, który najpierw zdobył szóstą co do wysokości górę świata, a następnie zjechał z niej na nartach, dokonując tego jako pierwszy Polak w historii. Będzie też coś dla fanów nurkowania. „Lago de los Polacos” przedstawi polskich płetwonurków, którzy ustanowili rekord Guinessa w najwyższym nurkowaniu na świecie.

Co poza filmami?

Festiwal „O!Góry!” to nie tylko filmy, jak co roku pomiędzy projekcjami zaplanowano spotkania z wybitnymi ludźmi gór, m.in. Aleksandrem Lwowem, Marcinem „Yeti” Tomaszewskim, Anną Lichotą, Wojciechem Grzesiokiem. Odbędą się także pokazy slajdów z górskich wypraw. W sobotę Zbigniew Nadkierniczny opowie o swojej rowerowej podróży wokół Annapurny, dzień wcześniej będzie można obejrzeć zdjęcia i posłuchać relacji Macieja Sokołowskiego z wyprawy do Etiopii.

Imprezie towarzyszy przedszkole „Struś Pędziwiatr” z grami, zabawami ruchowymi i zajęciami plastycznymi dla najmłodszych. W sobotni wieczór zaplanowano również koncert zespołu After Blues. W niedzielne popołudnie natomiast odbędzie się panel dyskusyjny „O co chodzi z tą strefą śmierci?”, w którym wezmą udział prof. Tomasz Banasiewicz, Aleksander Lwow, Marcin „Yeti” Tomaszewski, Anna Lichota i Wojciech Grzesiok.

Przez cały czas trwania przeglądu będą funkcjonowały specjalistyczna księgarnia Góroteka Romana Krukowskiego z literaturą górską i podróżniczą, stoiska wystawiennicze z odzieżą i sprzętem górskim oraz przeglądowa kawiarenka.

Tegorocznemu Przeglądowi Filmów o Górach po raz pierwszy towarzyszą warsztaty filmowe oraz konkurs filmów amatorskich.

Dzień Patrona Przeglądu

Patronem przeglądu jest Tadeusz Piotrowski, szczecinianin, który należał do ścisłej polskiej czołówki alpinistycznej. Kilka z jego osiągnięć zapisało się na trwałe w historii alpinizmu światowego. Autor wielu książek o tematyce górskiej. Zginął 10 lipca 1986 r., schodząc z K2.

Pierwszego dnia festiwalu (4 lutego, g. 18:00) w Książnicy Pomorskiej odbędzie się dzień patrona przeglądu, podczas którego zaplanowano otwarcie wystawy „Tadeusz Piotrowski – In memoriam”, spotkanie autorskie z Danutą Piotrowską oraz promocję książki pt. „In memoriam Tadeusz Piotrowski. K2. 1986”.

Udział w dniu patrona jest bezpłatny. Na pozostałe dni obowiązują bilety: piątek – 30 zł, sobota – 40 zł i niedziela – 30 zł. Karnet na cały przegląd kosztuje 80 zł. Szczegółowy program przeglądu dostępny jest w naszym kalendarzu wydarzeń.

Portal wSzczecinie.pl objął patronat medialny nad wydarzeniem.