Nowy terminal cross-dockingowy DB Schenker przy ul. Lubczyńskiej 20 w Załomiu został uroczyście otwarty. Za ponad 50 mln zł powstał obiekt, który ma zapewniać optymalne warunki pracy i spełniać wyśrubowane kryteria ekologiczne. Wyjeżdżają stąd transporty m.in. w kierunku Berlina.

Terminal funkcjonuje od połowy września. Oficjalne otwarcie odbyło się jednak w tym tygodniu. Zaproszeni goście mogli z bliska przyjrzeć się wykorzystanym tam rozwiązaniom.

– Nasz terminal przy Lubczyńskiej to pod każdym względem nowoczesny obiekt, który spełnia najwyższe standardy zrównoważonego budownictwa. Po pierwsze mam na myśli całą infrastrukturę do prowadzenia codziennych operacji z czym wiąże się odpowiednia jakość dla klientów. Po drugie zapewniamy bezpieczne miejsce pracy z wygodnym zapleczem socjalnym, zarówno dla pracowników, jak i dostawców, czyli współpracujących z nami kierowców. Budynek jest też ekologiczny, powstawał zgodnie z wymogami BREEAM – mówi Wojciech Stanisławki, szef szczecińskiego oddziału DB Schenker.

Obiekt został wybudowany przez szczecińską firmę Gryfbud. Hala terminala przeładunkowego ma 4200 m2. Znajduje się tam 45 doków dla ciężarówek. Zaprojektowano też powierzchnię biurową i zaplecze socjalno-sanitarne dla kierowców. Łącznie to dodatkowe 620 m2.

Od stycznia 2023 roku obiekt ma być w całości zasilany zieloną energią. Zapewnią to takie rozwiązania jak kolektory słoneczne, oświetlenie LED, możliwość wykorzystania szarej wody i nowoczesny system grzewczy. Pomyślano też o stacji ładowania samochodów elektrycznych oraz wiacie ze stojakami na rowery.

Terminal wybudowano w strefie przemysłowej w Załomiu, w pobliżu drogi ekspresowej S3. Taka lokalizacja pozwala rozwijać połączenia międzynarodowe. Od 5 października działa codzienna linia Szczecin – Berlin, co zapewnia klientom DB Schenker szybki dostęp na rynek niemiecki.