Jazzanova to projekt berlińskich muzyków, od ponad piętnastu lat zajętych produkcją, komponowaniem, aranżowaniem, remiksowaniem i kreowaniem całej muzycznej galaktyki - w klubach, na powietrzu, w studio, na scenie i poprzez uznaną już w świecie wytwórnię Sonar Kollektiv. Są uwielbiani przez wszystkich, pod każdą szerokością geograficzną. Eksperymentowali z wieloma muzycznymi gatunkami - nu jazzem, broken beatem, modern folkiem i soulem. Remiksowali Masters At Work, Fat Freddy’s Drop, 4hero i Ursulę Rucker. Talent tych kilku facetów z Berlina oraz ich szerokie, muzyczne horyzonty pozwoliły też na współpracę z Lenny Kravitzem, Commonem, Azymuth, czy Calexico. Obecnie ten kolektyw didżejsko-producencki to prawdziwa instytucja z ogromnym muzycznym dorobkiem i wieloletnim doświadczeniem na scenie.

Świat usłyszał Jazzanovę w roku 1997, kiedy w stacji BBC 1 Gilles Peterson zagrał jeden z pierwszych utworów niemieckiego kolektywu „Fedime’s flight”. Potem Jazzanova rozpoczęła pracę nad remiksami zebranymi na płycie „The Remixes 1997-2000”, które zdefiniowały ich brzmienie i podejście do muzyki. Stanowiły wypadkową nowoczesnej, tanecznej estetyki wraz z czerpaną garściami muzyczną tradycją lat ‘70 (disco i funk), czy ‘60 (jazz). W efekcie fascynacji muzyków Jazzanovy, renesans popularności przeżył polski jazz, a to dzięki wydawanej przez wytwórnię Jazzanova Compost Records serii „Polish Jazz” i „Vocal Jazz from Poland 1965-1975”, która zdobyła sobie wielką popularność.

Dopiero w ostatnich latach, na ich płytach programowane rytmy ustąpiły pola aranżacjom żywych instrumentów i studyjną współpracą z wokalistami i muzykami. Tak było na soundtracku „Belle Et Fou” oraz albumie “Of All The Things” (Universal, 2008) zwieńczonym serią koncertów. To wówczas powstał dziewięcioosobowy Jazzanova live-band, który teraz zobaczymy w Hali Opery na Zamku. To zupełnie nowa odsłona formacji, obejmująca całą karierę Jazzanovy: grają swoje najlepsze dokonania w odświeżonych wersjach. Począwszy od „Fedime’s flight”, poprzez legendarne remiksy, po najnowsze produkcje, jak „I Human”.

Cały, dziewięcioosobowy zespół zarejestrował materiał studyjny pod tytułem „Funkhouse Studio Sessions”, który podsumowuje kilkuletnią współpracę w ramach projektu. Materiał na rynku ukazał się wiosną i doskonale oddaje energię, jaką na scenie wytwarza Jazzanova live-band.

5.(jesienna) edycja festiwalu Boogie Brain, która odbędzie się 19-20 października, będzie miała niejako dwie odsłony – koncertową, podczas której wystąpi prezentowany dziś zespół (19 października, Hala Opery na Zamku) i klubową (19-20 października, City Hall/P1erwsze Miejsce).