Miejsc już nie ma i chociaż producenci wciąż pytają o możliwość zaprezentowania swoich produktów, lista wystawców już dawno jest zamknięta. W piątek rozpoczyna się Jarmark Jakubowy.

Jak co roku w trakcie jakubowego weekendu będziemy mieli okazję nabyć produkty własnej roboty – od artykułów spożywczych po rękodzieła. Jak co roku organizatorzy postawili przede wszystkim na producentów. Wystawcy do Szczecina zjadą z całej Polski, nie zabraknie miejsca dla zagranicznych gości.

Jesteśmy dumni z tego, że wystawcy zabiegają, by się tutaj znaleźć. I są to wystawcy z całej Polski, a także spoza jej granic. Im bliżej do jarmarku, tym więcej telefonów z pytaniami czy są jeszcze miejsca. - tłumaczy ks. Maciej Pliszka.

Celem Jarmarku jest zaprezentowanie twórczości poszczególnych rzemiosł, rękodzielników i wytwórców produktów regionalnych, pokazanie starych, zapomnianych zawodów oraz występów artystycznych i folklorystycznych zespołów naszego regionu. Należy jednak pamiętać, że jarmark jest dodatkiem do uroczystości odpustowych ku czci świętego Jakuba w Bazylice Katedralnej.

Wydarzenia kulturalne są dodatkiem do wydarzeń religijnych, ponieważ patronatem tych dni jest św. Jakub. - mówi ks. Maciej Pliszka.

Ale wydarzeń artystycznych także nie zabraknie. W programie m.in. zwiedzanie Katedry z przewodnikiem, pokaz mody dla dzieci, występ Zespołu Pieśni i Tańca Szczecinianie, koncert Zespołu Bubliczki i konkurs na Najlepszą Potrawę Regionalną. [zobacz pełny program Jarmarku Jakubowego]

V edycja Jarmarku Jakubowego rozpocznie się w piątek, 26 lipca i potrwa do niedzieli. Ale przygotowania do obchodów rozpoczęły się już wczoraj – w związku z tym wieczorem zostały wprowadzone zmiany w ruchu drogowym w okolicy pl. Orła Białego.

Doświadczenie ostatnich lat uczy, że to wydarzenie nie przeszkadza specjalnie to ruchowi miejskiemu. - mówi ks. Maciej Pliszka.

Zobacz także:

Jarmark Jakubowy: zmiana organizacji ruchu

W sklepie Jarmarku Jakubowego kupisz przez cały rok [wideo]

Camino de Santiago - Droga św. Jakuba