Książka dla dzieci i przewodnik po mieście w jednym? Żywe obrazy i animacje ukryte między zwykłymi ilustracjami? Fundacja ARTmosphere znalazła niesztampowy sposób na zwiedzanie Szczecina.

Szczecin doczekał się zupełnie nowego, interaktywnego przewodnika kierowanego do dzieci. Jest to pierwsza i jak do tej pory jedyna publikacja na świecie, łącząca książkę do czytania z funkcją przewodnika. Pozycja wydana przez szczecińską Fundację ARTmosphere wykorzystuje Augmented Reality tzw. rozszerzoną rzeczywistość.

AR to rozwijający się trend technologiczny, który łączy świat realny z wirtualnym. Wystarczy ściągnąć odpowiednią aplikację na urządzenie elektroniczne (iPhone, tablet) i zeskanować kod znajdujący się z tyłu książki, by móc odkrywać obrazy i animacje, ukryte na kartach przewodnika.

- Pomyśleliśmy sobie, że nie ma w Szczecinie dobrego przewodnika, z dobrymi ilustracjami, z dobrym tekstem. Ale też takiego przewodnika, który dałby rodzicom możliwość dowiedzenia się jeszcze czegoś dodatkowego, chodząc z dziećmi po różnych miejscach i czytając im ten przewodnik. - zaznacza Beata Kurasińska, założycielka Fundacji ARTmosphere i pomysłodawczyni przewodnika.

Publikacja przeznaczona jest zarówno dla mieszkańców miasta, jak i turystów odwiedzających Szczecin. Przygotowaniem i koncepcją merytoryczną przewodnika zajęła się Beata Kurasińska. Opracowała 8 tras i 30 miejsc, które warto poznać. Są to nie tylko punkty najczęściej odwiedzane przez turystów, ale także te, do których chętnie przychodzą sami szczecinianie. W przewodniku znajdziemy więc Wały Chrobrego i Muzeum Narodowe, ale również Westend z przedwojennymi willami, 13 Muz czy Jasne Błonia.

Za fabułę odpowiada Agnieszka Czerwińska – Rydel, mieszkająca w Gdańsku autorka popularnych książek dla dzieci i młodzieży. To dzięki niej w przewodniku nie znajdziemy suchych opisów tras turystycznych. Jego treść stanowi fabularyzowana i luźno prowadzona narracja, do której umiejętnie wpleciono elementy przedstawiające miasto. Poza tym przewodnik pokazuje aktywności, którym w danym miejscu, turysta bądź szczecinianin może się oddać. Publikacja zawiera również rzeczowe opisy dotyczące zabytków, postaci, zjawisk, nurtów w sztuce i architekturze. Pozwala to na odkrywanie Szczecina zarówno przez dzieci, jak i samych dorosłych.

Treść przewodnika uzupełniają ilustracje Katarzyny Boguckiej, znanej ilustratorki młodego pokolenia, mieszkającej w Warszawie.

- Kasia Bogucka była w Szczecinie jako dziecko. Utkwiły jej w pamięci buty buffalo na grubych koturnach. To że jest zielono i bardzo dużo wody, czyli tak naprawdę te nasze barwy, które w tej chwili miasto promuje. I to też pozwoliło mi przekonać Kasię, do tego by wzięła udział [przy tworzeniu naszego przewodnika – dop. redakcji] - mówi Beata Kurasińska.

Na chwilę obecną przewodnik dostępny jest w Punktach Informacji Turystycznej, a podczas finału regat The Tall Ships Races w strefie dla dzieci, znajdującej się na placu Mickiewicza. Publikację można również nabyć w wersji anglojęzycznej.