Klimakterium obejmuje zmiany w ciele kobiety, które zachodzą zwykle po 40 roku życia i prowadzą do przejścia organizmu w stan bezpłodności. Do klimakterium można się przygotować. Przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się, w jaki sposób!

Czym jest klimakterium?

Określeniem menopauza przyjęto nazywać okres, w którym następują zmiany prowadzące do ostatecznego zaniku miesiączki, jednak zgodnie z podaną przez Światową Organizację Zdrowia definicją, menopauza to właśnie moment ostatniej miesiączki w życiu kobiety.

Oczywiście ten krótki okres poprzedzony jest pewnymi określonymi zmianami, a po jego zakończeniu następują kolejne, inne. Cały proces może trwać nawet kilkanaście lat i nazywa się go klimakterium lub okresem przekwitania. Wyróżnia się trzy podstawowe fazy klimakterium:

 • premenopauzę odznaczającą się zaburzeniami cyklu miesiączkowego wraz z okresami bezowulacyjnymi,
 • perimenopauzę – okres poprzedzający właściwą menopauzę,
 • postmenopauzę, czyli okres, kiedy dochodzi do zatrzymania krwawienia miesięcznego.

Menopauza najczęściej obejmuje krótki okres między 44 a 56 rokiem życia, przy czym wiele badań wykazuje, że objawy klimakterium trwają przeciętnie przez 10 lat.

Wczesne oraz późne objawy klimakterium

Choć objawów klimakterium jest sporo, to jednak warto zaznaczyć, że nie każda kobieta musi równie intensywnie przechodzić przez okres klimakterium. Do symptomów okresu przekwitania we wczesnym jego okresie zalicza się m.in.:

uderzenia gorąca pojawiające się zarówno w dzień, jak i w nocy – odczuwa je około 85% kobiet. Zwykle pojawiają się w okolicy głowy i szyi,

podwyższona temperatura ciała związana ze zmianami naczyniowymi wskutek zmian w obszarze termoregulacji w mózgu,

nieregularne miesiączki – skrócone lub wydłużone cykle miesięczne lub zastępowanie miesiączek przez długotrwałe, sięgające nawet 14 dni plamienia,

 • bezsenność,
 • problemy z koncentracją,
 • zmniejszona decyzyjność,
 • drażliwość,
 • płaczliwość,
 • spadek libido.

W późniejszym okresie klimakterium dają o sobie znać nieco inne objawy, m.in. zaburzenia gospodarki lipidowej, które mogą prowadzić do wystąpienia choroby wieńcowej. Pojawiają się również problemy ze skórą (zmiany barwnikowe, wiotkość, suchość, łamanie się włosów i paznokci), a także ubytki kostne, co może prowadzić do rozwoju osteoporozy.

Jak przygotować się do klimakterium?

Do okresu klimakterium można się przygotować odpowiednio wcześniej. Największe znaczenie ma tu dieta. Warto ją wzbogacić o produkty zawierające naturalne estrogeny. Są to przede wszystkim rośliny strączkowe takie jak soczewica, bób i fasola, a także winogrona, nasiona dyni, pełne ziarna zbóż, siemię lniane czy soja.

Dobrym nawykiem jest też picie zielonej herbaty. Zawarte w niej antyoksydanty eliminują wolne rodniki powodujące uszkodzenia na poziomie komórkowym.

Dietę warto uzupełnić również o produkty dostarczające organizmowi odpowiednie dawki witaminy E i D, a także witamin z grupy B oraz magnezu, potasu i wapnia. Ten ostatni jest szczególnie istotny w kontekście zapobiegania osteoporozie.

Jeszcze przed klimakterium dobrze jest także zwiększyć swoją aktywność fizyczną i zadbać o regularne uprawianie sportu. Bardzo korzystnie zarówno na ciało, jak i emocje wpływają: fitness, nordic walking, joga czy pływanie. Doskonałe dla organizmu są również długie spacery po lesie, a jeśli kondycja na to pozwala – również biegi przełajowe.

Klimakterium a kondycja skóry

Klimakterium niekorzystnie wpływa na skórę kobiety. Na skutek spadku poziomu estrogenów, w okresie przekwitania większość pań musi radzić sobie z takimi problemami skórnymi, jak:

 • suchość skóry – utrata wilgoci spowodowana jest zmniejszeniem produkcji kwasu hialuronowego
 • zmniejszenie elastyczności i jędrności skóry wskutek zmniejszenia produkcji elastyny oraz włókien kolagenowych,
 • wypadanie włosów,
 • zgrubienie warstwy rogowej,
 • powstawanie plam pigmentacyjnych.

Skóra dojrzała wymaga poświęcenia jej nieco więcej uwagi, a także szczególnej pielęgnacji, w tym przede wszystkim nawilżania i właściwego odżywiania.