Enterprise Resource Planning, czyli planowanie zasobów przedsiębiorstwa to systemy, będące szybko rosnąca częścią rynku IT. W jaki sposób pomagają one w codziennej pracy i dlaczego korzysta z nich coraz więcej firm? Przeczytaj nasz tekst, aby się tego dowiedzieć.

Trochę statystyk

Zacznijmy od kilku danych, dotyczących rynku ERP i jego wzrostu w najbliższych latach:

-rynek systemów ERP jest wart obecnie na świecie 25 mld dolarów, a do 2022 ma osiągnąć 47 mld - to ogromny wzrost, który w samym 2018 wyniósł 10%;

-prawie połowa firm, które nie wdrożyły jeszcze systemu ERP, deklaruję, że już rozpoczęło nad nim prace, lub rozpocznie je w ciągu najbliższych 12 miesięcy;

-myśląc o aplikacji używanej w firmie, aż 57% respondentów na pierwszym miejscu wymienia system ERP;

I na koniec:

-prawie 65% projektów ERP przekracza budżet, a ponad 30% jest implementowanych i wdrażanych dłużej niż planowano.

Plusy i wyzwania

Jakie są zalety wprowadzenia systemu ERP według firm, które już korzystają z takich rozwiązań? Według badań przeprowadzonych przez Technology Evaluation Centers, na pierwszym miejscu, korzystający z niego pracownicy, stawiają oszczędność czasu. Na drugim: łatwiejszą komunikację i współpracę, a na trzecim: dostęp do centralnej bazy danych dotyczącą przedsiębiorstwa. Jako największe wyzwanie, na najbliższe lata, wymieniają: dostosowanie systemu do urządzeń mobilnych, wykorzystywanie i gromadzenie danych w chmurze oraz oparcie się na Internecie rzeczy.  

Tu to działa

Jedną z pierwszych branż, w których systemy ERP stały się normą, była logistyka. Zarządzanie flotą pojazdów i kilkoma magazynami może być wyzwaniem, nawet przy korzystaniu z komputerów i prostych arkuszy biurowych. Co dopiero przy ogromnych sieciach, obejmujących nieraz kilka krajów i tysiące odbiorców. W takim środowisku ERP sprawdziło się doskonale:

-W obszarze logistycznym coraz częściej od systemów ERP wymaga się, aby ich integralną część stanowił WMS, czyli Warehouse Management System - magazynowy system informatyczny do zarządzania ruchem produktów w magazynach, przy zastosowaniu kodów kreskowych. Ten silny trend niewątpliwie będzie utrzymywał się również w tym roku - mówi Piotr Bargieł, Starszy specjalista ds. sprzedaży i konsultingu, KOTRAK S.A, dostawcy oprogramowania dla biznesu - Dobry program musi zarządzać stanami magazynowymi. Sygnalizować stany minimalne indeksów magazynowych i w inteligentny sposób sugerować optymalne pod kątem ilościowym zakupy, biorąc przy tym pod uwagę czas realizacji u dostawcy (producenta), dane historyczne oraz prognozy sprzedaży generowane przez moduł typu Business Intelligence. Do tego dochodzi również efektywne zarządzanie trasami oraz flotą pojazdów - dodaje Bargieł.

Analiza i prognoza

Systemy ERP, poza bieżącym wsparciem procesów w firmie, umożliwia także analizowanie, a co za tym idzie, przewidywanie zachodzących trendów i transakcji. Skoro cały system pobiera i zapisuje tysiące informacji, to możemy z nich wyczytać prognozy  dla naszej firmy (np. zobaczyć najbardziej pracowite okresy, lub najbardziej dochodowe trasy), pozwala to kontrolować i stale zmieniać wybrane parametry, tak, aby przekładały się one na zyski. Tworzenie własnej, ogromnej bazy danych przedsiębiorstwa, to jedna z najważniejszych zalet korzystania z ERP. Korzystając z nich możemy lepiej planować biznes na każdym etapie i na bieżąco sprawdzać wybrane parametry. Tak szybki feedback, to jeszcze przewaga na rynku, ale już niedługo stanie się to normą. Nie przegap tego!