Gościem kolejnego odcinka Pana od książek była Iwona Małgorzata Żytkowiak. Spotkaliśmy się w szczecińskiej Starej Rzeźni, gdzie porozmawialiśmy oczywiście o dorobku pisarki, ale także o Romie Kaszczyc i rodzinnym Barlinku.

Najnowsza książka Żytkowiak „Zamknij oczy” (2019) to powieść, która jest wynikiem rozmowy autorki z barlinecką artystką – Romą Kaszczyc. Kaszczyc zmarła w 2016 roku. To spowodowało, że powieść obejmuje wyłącznie okres dzieciństwa, który związany był z drugą wojną światową i przesiedleniem. W książce pojawiają się dwa plany czasowe: spotkania pań we współczesności oraz zrekonstruowaną i fabularyzowaną opowieść Romy.

Żytkowiak ma w swoim dorobku wiele powieści m.in.: „Tonia” (2011), „Spotkania przy lustrze” (2012), „Kobiety z sąsiedztwa” (2013), „Tam, gdzie twój dom” (2014), „Dokąd teraz” (2015), „Świat Ruty” (2016), „Marka swojej córki” (2017). W najprostszy sposób określić je możemy jako powieści obyczajowe. Autorka skupia się przede wszystkim na losi kobiet, ale nie jest to ujęcie, w którym pojawia się rycerz na białym koniu. Żytkowiak chce pokazać życie z jego różnymi odcieniami szarości. Literatura – wg jej koncepcji – musi być blisko życia. Bez wątpienia to znajdziemy w jej twórczości.

 

Krzysztof Lichtblau (ur. 1989 r. w Szczecinie) – krytyk literacki i komiksowy. Doktorant w Instytucie Polonistyki i Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Szczecińskim. Redaktor „Zeszytów Komiksowych”. Publikował m.in. w „Pograniczach”, „Midraszu”, „Odrze”, „Fabulariach” i „Tyglu Kultury”. W latach 2014-2018 pełnił funkcję sekretarza w kwartalniku literacko-kulturalnym „eleWator”. Redaktor naczelny portalu o popkulturze BETONiarka.net. Członek Stowarzyszenia POP-ART. Pracownik działu promocji Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie.