„W Zachodniopomorskiem nie przewidujemy żadnych niebezpiecznych zjawisk, nietypowych wysokich stanów wód, podtopień, zalań” – uspokaja wojewoda Adam Rudawski. Obecnie nieznacznie podwyższone stany wód występują w Trzebieży, Gryfinie i okolicach Mostu Długiego w Szczecinie.

Pomimo że prognozy dla Pomorza Zachodniego są przychylne, to wojewoda Adam Rudawski zwołał specjalne posiedzenie sztabu kryzysowego. Obecnie w regionie nie ma problemów z zalanymi drogami i trakcjami kolejowymi.

Strażacy z regionu pomagają na południu

– Potraktujmy to spotkanie jako informacyjne i uspokajające. Mamy 350 tysięcy worków z piaskiem, 25 kilometrów zapór przeciwpowodziowych, odzież ochronną i wszystko to, co potrzeba – informuje Adam Rudawski.

Obecnie na południu Polski, w walce ze skutkami powodzi, pomaga 63 strażaków z regionu i 18 pojazdów.

– To stanowi 4 procent naszych zasobów ratowniczych, jeśli chodzi o Państwową Straż Pożarną. Do dyspozycji na miejscu mamy 2600 druhów z Ochotniczych Straży Pożarnych i 1552 strażaków. Mamy pompy o wysokiej wydajności, łodzie, agregaty prądotwórcze, quady. Znamy Odrę, wiemy, na których terenach mogą wystąpić drobne podtopienia – podkreśla komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Mirosław Pender.

Podwyższone stany wód to efekt cofki

Obecnie podwyższone stany wód w Trzebieży, Gryfinie i Szczecinie związane są z cofką i mają ustąpić jutro.

– Z perspektywy układu hydrologicznego istotne dla nas jest to, co wleje się do Odry ze strony Nysy i Bobru. Jeśli chodzi o kaskadę czasu, nie nałoży się z to z falą wysokiej wody, która idzie Odrą. Do jutra będzie wiał wiatr cofkowy, potem woda na morzu będzie niższa i da miejsce wodzie z południa – dodaje Michał Durka, dyrektor Regionalne Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Fala ma dotrzeć na Pomorze Zachodnie dopiero za kilka dni, prawdopodobnie za tydzień. Wiele więcej będzie wiadome, gdy przejdzie przez Wrocław i Opole. Do czasu dotarcia do województwa zachodniopomorskiego, powinna się jednak spłaszczyć.

– Na dzień dzisiejszy nie ma przesłanki, aby stawiać zapory. Jeśli okaże się, że będzie problem, to zaczniemy działać 3, 4 dni wcześniej – podkreśla Adam Rudawski.

Infolinia na temat pomocy powodzianom

Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki uruchomił specjalną infolinię. Pod numerem telefonu 882 788 381 (w godz. 8-20) udzielane będą informacje na temat pomocy rzeczowej dla poszkodowanych oraz miejscach zbiórki.

Obecnie potrzebne są m.in. żywność (gotowa do spożycia, w słoikach), herbata, kawa, cukier, woda butelkowana, kuchenki turystyczne wielopaliwowe lub gazowe, turystyczne butle gazowe, pojemniki na wodę, karma dla zwierząt, środki czystości, koce, karimaty, śpiwory, materace, baterie, naładowane powerbanki, ładowarki uniwersalne, nauczynia jednorazowe, środki do higieny osobistej.

W Szczecinie dary można składać w Netto Arenie (od wtorku), w siedzibie Polskiego Czerwonego Krzyża przy al. Wojska Polskiego 63 oraz w Akademii Sztuki przy pl. Orła Białego 2.