Projekcje ponad 150 filmów, spotkania, debaty, promocje książek i wydarzenia muzyczne. Taki będzie program Szczecin European Film Festival `16, promowany hasłem „Come See Feel”, a na wiele z tych wydarzeń wstęp jest wolny.
Rekordowa liczba zgłoszeń

Festiwal, pod tą nazwą jest organizowany po raz trzeci i zgodnie z założeniami pomysłodawców, można na nim zobaczyć filmy nowatorskie, badające granice kina dokumentalnego. Najważniejszymi elementami programu niezmiennie są: Konkurs Europejski i Konkurs Polski, do których co roku zgłaszanych jest coraz więcej produkcji i prac. Do kwalifikacji w tegorocznej edycji SEFF przysłano rekordową liczbę 2570 filmów z 88 krajów!!

 

Horror i telefony

Oficjalne otwarcie wydarzenia nastąpi co prawda 18 października (w studiu TVP Szczecin), ale już trzy dni wcześniej wystartują prezentacje w pubie Cesky Film w ramach konkursu Telephone Art. czyli filmów zrealizowanych za pomocą smartfonów i telefonów. Poza tym tego wieczoru Damian Romaniak pokaże publiczności blok krótkometrażowych filmów pod hasłem Chillout Horror (m.in. dzieła reżyserów hiszpańskich, szwedzkich i brytyjskich). Wstęp wolny.

 

Najlepsze filmy świata i znakomici goście

Cały tegoroczny program imprez towarzyszących przedstawia się bardzo interesująco. W sekcji Najlepsze Filmy Świata 18 października nastąpi prezentacja kilku najnowszych i bardzo dyskutowanych produkcji dokumentalnych, m.in. "Fuocoammare" w reż. Gianfranco Rosiego (zdobywca Złotego Niedźwiedzia na Berlinale 2016 czy "Lo and Behold, Reveries of the Connected World" - jednego z ostatnich filmów Wernera Herzoga (rzecz o internecie jako zagrożeniu i naszym „wybawcy”).

Organizatorzy zapowiadają także spotkanie Let’s Talk Film czyli rozmowę z bardzo cenionym operatorem, Sławomirem Idziakiem, które nastąpi 22 października w pierwszym Mobilnym Centrum Edukacji Audiowizualnej w Polsce (wstęp wolny),

Poza tym zaplanowana jest sekcja „Marcin Koszałka – Retrospektywa” czyli prezentacja twórczości tego reżysera oraz spotkanie z nim po projekcji fabularnego debiutu „Czerwony pająk” (24 października, godz. 17.00, wstęp- 15 zł) na Zamku Książąt Pomorskich.

 

Szansa na wirtualną podróż

Nowością jest cykl Nowe Kino Bałtyckie: czyli pokazy filmów dokumentalnych z Niemiec, Szwecji, Danii, Litwy i Polski.. Po raz kolejny natomiast przyjedzie do Szczecina Tomasz Raczek, który wraz z dyrektorem festiwalu, Bartoszem Wójcikiem poprowadzi dyskusję na temat granicy pomiędzy filmem, a innymi gałęziami sztuk wizualnych i nowymi działaniami w rozwoju technologii. Publiczność obecna na spotkaniu (20 października w Studiu S1 Radia Szczecin) ma szansę odbyć wirtualną podróż po piętnastowiecznym obrazie Hieronima Boscha, wcielić się w rolę prezentera telewizyjnego w studio 3D czy też stworzyć swój własny hologram.


O wolności słowa i Googlach

Niewątpliwie ważnym punktem programu będzie także debata ”Demokracja – Wolność Słowa - Dziennikarstwo”, z udziałem przedstawicieli mediów z Polski i Niemiec, m.in.: Christharda Läpple, Michaela Schmidt oraz Tomasza Raczka, w Centrum Dialogu Przełomy.

Z innych, wartych uwagi wydarzeń trzeba jeszcze wymienić premierowy koncert zespołu UHA UHA czyli nowego projektu sióstr Kępisty w Piwnicy Kany (22 października) oraz promocję książki „Nanook w Googlach” Mirosława Salskiego. Na oba te wydarzenia wstęp jest wolny.

 

Bilety

Wejście na projekcje jednego bloku konkursowego kosztuje 10 zł, karnet na cały Konkurs Polski i Europejski - 50 zł, a bilet na jeden seans w ramach cyklu Najlepsze Filmy Świata – 15 zł.

 

Jury i nagrody

Skład Międzynarodowego Jury Konkursu Europejskiego, które oceni 34 wybrane produkcje, stanowią: Marcos Nine, Volker Kufahl i Janusz Wróblewski. Konkurs Polski, w którym zaprezentowanych będzie 10 produkcji, oceniać będzie Jury Polskie w składzie: Maciej Drygas , Krzysztof Spór i Izabella Gustowska Pula nagród w części konkursowej SEFF '16 wyniesie około 75.000,00 zł., a wśród nich będzie m.in. Nagroda w wysokości 15 000 PLN za najlepszy film badający granice filmu dokumentalnego, ufundowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Nagroda w wysokości 10 000 PLN za najlepszy film, ufundowana przez Prezydenta Miasta Szczecin.

 

Organizatorem festiwalu jest stowarzyszenie Officyna, a wśród patronów medialnych wydarzenia jest także portal wwSzczecinie.pl