Sedina.TV (http://sedina.tv/), to nowy projekt, w ramach którego jego organizatorzy emitują internetowy serial dokumentalny „Tajemnice Szczecina” poświęcony historii naszego miasta.

Pod adresem http://sedina.tv/ dostępne są już cztery odcinki serialu, który składać się będzie z czternastu części: dziesięć odcinków z udziałem Andrzeja Kraśnickiego juniora oraz cztery (planowana emisja w grudniu) z Pawłem Knapem. Na stronie tej można znaleźć również wcześniejsze produkcje Internetowej Telewizji Miłośników Dawnego Szczecina poświęcone oczywiście historii Szczecina, które były realizowane od kwietnia 2010 r. 

Wywiad z Arkadiuszem Bisem: 

Adriana Reczek: Dawny Szczecin na wyciągnięcie ręki, bo w Internecie. Skąd i w jakim celu narodził się pomysł na takie połączenie dawności ze współczesnością?

Arkadiusz Bis: Chcieliśmy połączyć to, że wielu użytkowników sięgało do Internetu po to, żeby znaleźć jakąś informację. Tacy ludzie spotykali się kiedyś na portalach społecznościowych i wymieniali się tam informacjami. Jeszcze jakiś czas temu ta wymiana zdań toczyła się w takich miejscach bardzo żywo. Na tych portalach aż wrzało. Podobnie i u nas siedem, sześć, czy pięć lat temu te dyskusje toczyły się bardzo intensywnie, natomiast w tej chwili Internet troszeczkę się zmienił w związku z tym ta forma przekazu informacji również ulega zmianie. Wszyscy, którzy mieli znaleźć jakieś informacje już je znaleźli i to samo dotknęło nas, czyli wiele osób, które dyskutowało na temat starego Szczecina właściwie wszystkiego się dowiedziało, a teraz ludzie odwiedzają nas po to, aby znaleźć jakieś konkretne informacje. W związku z tym, żeby ludzi jeszcze inaczej zainteresować historią Szczecina niż samymi suchymi informacjami postanowiliśmy stworzyć filmy. Wiele jest różnych filmów o Szczecinie... my zaś postanowiliśmy ładnie ująć to w stałej formie, czyli w jednym miejscu, w którym znajdą się zarówno nasze produkcje poświęcone bieżącym wydarzeniom bądź historii Szczecina, jak i wybrane informacje znalezione w różnych miejscach Internetu.

AR: Promujecie serial dokumentalny „Tajemnice Szczecina”. Co tak naprawdę ukrywa się pod tym tytułem? 

AB: Pod tym tytułem ukrywa się Andrzej Kraśnicki junior, który jest autorem książek o Szczecinie („Tajemnice Szczecina” i „Szczecin w szczególe”), w których (za pomocą krótkich historii) opowiada o, czasami wydawałoby się niezwykłych, rzeczach w Szczecinie, np., o jedynym zachowanym guziku, który wzywał straż pożarną na ścianie budynku na Malczewskiego. Uznaliśmy, że jest to na tyle ciekawa forma, że możemy wykorzystać Andrzeja i ten Szczecin bezpośrednio pokazać na ekranie w taki sposób, żeby Andrzej nas oprowadzał. Współpraca Andrzeja z Wojtkiem Wysockim, który realizuje dla nas ten materiał, zaowocowała tym, że Andrzej Kraśnicki oprowadza swoje dziecko i opowiada mu, a przez to także i nam, o Szczecinie. 

AR: Nie boicie się, że Wasi czytelnicy i widzowie ograniczą się do oglądania dawnego Szczecina przez Internet? 

AB: Nie. To jest raczej forma zachęcenia tych, którzy najpierw wolą coś obejrzeć. W archiwach sedina.pl, znajduje się bardzo wiele (czasami szczegółowych) informacji, które przerażały wielu użytkowników, a film jest formą lekką, łatwą i przyjemną, która rzuca pewien temat, natomiast w takich trzy-, czterominutowych filmach siłą rzeczy nie zawrze się wszystkiego i mam nadzieję, że to pozostawi pewien niedosyt i spowoduje, że właśnie to będzie bodźcem zachęcającym do samodzielnego zgłębiania wiedzy na temat dawnego Szczecina.