Polska Fundacja Przedsiębiorczości (PFP) od lat pomaga firmom w rozwoju. Jednym z aspektów jej działalności jest Fundusz Kapitału Zalążkowego Pomeranus Seed, którego celem jest inwestowanie w pomysły na innowacyjny biznes. Według założeń Fundusz do końca roku 2013 wesprze kapitałowo co najmniej 18 nowych przedsięwzięć. Obecnie, już 5 innowacyjnych firm, dzięki wsparciu PFP, szykuje się do wejścia na krajowy oraz zagraniczny rynek komercyjny. Twórcy spółek opowiadają o swojej współpracy z Pomeranus Seed.

Fundusz Kapitału Zalążkowego Pomeranus Seed finansowany jest z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Najlepsze projekty mają szansę wsparcia kapitałowego w wysokości 200 000 euro. Fundusz po upływie 3 do 7 lat wychodzi ze spółki, np. poprzez sprzedaż kolejnemu inwestorowi lub pomysłodawcy. Oprócz wsparcia finansowego, założone spółki mogą liczyć na doradztwo prawne i biznesowe, w tym na pomoc w opracowywaniu strategii rozwoju i budowaniu struktury organizacji. Chcemy na biznesie zarabiać, ale razem z przedsiębiorcami podejmujemy pełne ryzyko projektów. Na pięć spółek, które powstały do tej pory, wydaliśmy około 3,5 mln złotych. Jednak wychodzimy z założenia, że nie zawsze to pieniądze są najważniejsze. Najistotniejsze jest to, żeby dany produkt bądź usługę, ludzie po prostu pokochali. To jest podstawa sukcesu – opowiada Grzegorz Gawlik, menedżer ds. Projektów Inwestycyjnych PFP.

Doradztwo finansowe w pakiecie

Jedną z nowych spółek, która skorzystała z kapitału Pomeranus Seed, jest FinPack. Jej działalność opiera się na oferowaniu usług dla pośredników finansowych, agentów nieruchomości i deweloperów. Stworzone w tym celu aplikacje dopasowują oferty finansowe do potrzeb klientów, pozwalają oferować produkty finansowe oraz umożliwiają zarządzanie relacjami z klientami. Dzięki nawiązaniu współpracy z Pomeranus Seed udało nam się pozyskać środki na rozwój firmy i w tej chwili kapitał zakładowy spółki wynosi 2 640 000 złotych. W trakcie okresu preinkubacji udało nam się wypromować markę i pozyskać dużego klienta. PFP daje wiele możliwości rozwoju, dlatego warto tu się „zaczepić” – podsumowuje Sławomir Rykalski.

Zysk z rozrywki

Inny pomysł na biznes miał Daniel Potasz z portalu internetowego Qday.pl, będącego serwisem wykorzystującym gryfikację, czyli rozrywkę w formie gier, zabaw czy zadań, w której ukryte są treści reklamowe. Użytkownik poprzez zalogowanie i wykonywanie codziennie zmieniających się poleceń, dostaje odpowiednią ilość punktów, które później może wymienić na określone nagrody. Postanowiliśmy dotrzeć do ludzi, korzystając z zupełnie nowej metody, zmuszając ich poniekąd do kreatywności. Dzięki temu, ludzie sami chętnie zaglądają na naszą stronę i co więcej - są przygotowani na odbiór treści reklamowych – tłumaczy Daniel Potasz.

Inteligentny dom dla każdego

Chęć realizacji projektu związanego z automatyką, zrodziła się z naszych wcześniejszych doświadczeń, polegających na wykonywaniu prac instalacyjnych. W pewnej chwili poczuliśmy niedosyt, bowiem ogólnodostępne systemy nie spełniały wszystkich oczekiwań naszych klientów – opowiada Jarosław Korycki z firmy Catston. Tak powstał rozproszony system automatyki domu wraz z urządzeniami monitorującymi i sterującymi m.in. ogrzewaniem, oświetleniem i wentylacją. Dodatkowo, System Automatyki Catston potrafi współdziałać z urządzeniami wizualizacji (np. panelami dotykowymi) oraz urządzeniami przenośnymi, takimi jak smartfony. Pragnąc się rozwijać, w 2011 roku rozpoczęliśmy okres preinkubacji w ramach kooperacji z Funduszem Pomeranus Seed. Od Funduszu otrzymaliśmy cenne wsparcie merytoryczne, niezbędne do właściwego wykreowania firmy, jak i produktu. Poprzez uzyskane dofinansowanie, udało nam się znacząco rozszerzyć zakres naszej oferty – tłumaczy Jarosław Korycki.

Miara kompetencji

Sukces firmy zależy przede wszystkim od kompetencji i kwalifikacji jej pracowników. Do tej pory brakowało skutecznego narzędzia mierzącego i oceniającego jakość kapitału ludzkiego w przedsiębiorstwie. Chcąc wypełnić tę lukę, z połączenia kapitału Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości oraz agencji interaktywnej Mindflow Multimedia, stworzono spółkę Inspeo, która należy do Klastra ICT Pomorze Zachodnie, zrzeszającego firmy IT z regionu. Odkryliśmy, że wiele przedsiębiorstw rzadko lub w ogóle zajmuje się badaniem kompetencji swoich pracowników. Okazało się, że taki stan rzeczy wiąże się z brakiem elastycznej technologii, która potrafiłaby dostosowywać się do potrzeb danej firmy. Stwierdziliśmy, że to jest nasza szansa – mówi Marcin Prys, pomysłodawca Inspeo. Jest to aplikacja działająca w chmurze. Poprzez korzystanie z tej platformy, pracodawcy otrzymują dostęp do wiedzy na temat swoich pracowników. Wyniki rozwiązywanych testów wiedzy oraz kwestionariuszy dostarczane są do przedsiębiorców w formie rzetelnych i wartościowych raportów, znacznie ułatwiających realną ocenę kompetencji. Podczas drogi od koncepcji do produktu korzystaliśmy ze wsparcia szczecińskich Instytucji Otoczenia Biznesu: Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości, Regionalnego Centrum Innowacji i Transferu Technologii, Wydziału Informatyki ZUT oraz Technoparku Pomerania. Poprzez nawiązanie współpracy z PFP uzyskaliśmy nie tylko kluczowe dla nas dofinansowanie, ale także dostęp do mentora, którego wiedza i doświadczenie były nieocenione – reasumuje Marcin Prys.

Lider Kids EduTainment

Fundusz Pomeranus Seed postanowił zainwestować także w biznes skierowany do najmłodszych oraz ich rodziców. Animagic to program edukacyjny – zabawowy składający się z dwóch serwisów: Bazgroszyt.pl i Moc Emocji. Stwierdziliśmy, że chcemy stworzyć takie miejsce w dziecięcej rzeczywistości, które da im wiarę we własne umiejętności i pokaże, że każdy jest zdolny do osiągania sukcesów – wyjaśnia Anna Sawa, współzałożycielka. Za pomocą portalu Moc Emocji, dzieci poprzez zabawę, będą mogły rozwijać swoje umiejętności emocjonalne, takie jak: asertywność, empatia, rozwiązywanie konfliktów czy radzenie sobie z lękiem, agresją i złością. Dążymy do tego, aby zostać liderem w obszarze Kids EduTainment, czyli edukacji przez zabawę, a naszym partnerem w realizacji tego celu, został Pomeranus Seed.

W Polsce działa kilkadziesiąt funduszy zalążkowych, które wspierają kapitałowo innowacyjne przedsięwzięcia w początkowej fazie rozwoju. Korzystanie w tego typu narzędzi finansowych i wsparcia instytucji otoczenia biznesu to duża szansa na rozwój biznesu, co pokazują również przykłady firm objętych wsparciem Pomeranusa Seed.

Artykuł został przygotowany w ramach kampanii „ICT LAB-MARKET – od wynalazku do produktu” współfinansowanej ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Kampania prowadzona jest przez firmę promocyjną GOS Polska Sp. z o. o. (www.gos-polska.pl) w partnerstwie z Technoparkiem Pomerania (www.technopark-pomerania.pl).

Więcej ciekawych informacji o wspieraniu innowacyjnego biznesu oraz rozwoju branży IT można znaleźć na stronie www.ictlabmarket.spnt.pl.