Od czwartku rozpoczyna się w Szczecinie, (w ramach cyklu INNE KINO) przegląd filmów pod hasłem "Ernst Lubitsch & Pola Negri", zorganizowany przez Stowarzyszenie Twórców i Producentów Sztuki oraz Muzeum Narodowe.
Ernst Lubitsch urodził się w 1892 roku w Berlinie. Można powiedzieć, że debiutował po obu stronach kamery- najpierw jako aktor, rok później jako reżyser. Pierwsze jego dzieła jak Carmen, Oczy mumii Ma, Madame Dubarry i Summurun powstały w Niemczech i zyskały międzynarodowy rozgłos. W 1923 roku upomniała się o niego „fabryka snów”. Na zaproszenie Mary Pickford wyjechał do Hollywood, gdzie tworzył do końca życia. Owocem „związku” reżysera z miastem był uznany przez krytyków obraz Cesarzowa czy Wyrafinowana kusicielka. Artysta ten był człowiekiem błyskotliwym, co przekładało się na jego filmy, został okrzyknięty mistrzem subtelnej ironii i dynamicznych dialogów. U nas w Polsce jego odpowiednikiem byłby pewnie Stanisław Bareja. Był także reżyserem wszechstronnym; spod jego ręki wyszły takie musicale jak Wesoła wdówka czy Parada miłości, raz cały rząd słynnych jak np. Ninoczka z Gretą Garbo. Honorowego Oscara odebrał rok przed śmiercią, w 1947 roku. Reżyser zmarł na atak serca.
Co łączy go z Pedro Almodovarem? Na pewno to, że po odejściu tego drugiego już obaj będą zaliczani do legendarnych reżyserów. Na razie łączy fakt, iż obaj, niczym malarze, posiadali swoją muzę. W przypadku Pedro jest nią Penelope Cruz, w przypadku Ernsta była nią Barbara Apolonia Chałupiec, czyli Pola Negri. Zagrała we wszystkich jego obrazach w niemieckim okresie twórczości. To właśnie dzięki Lubitschowi aktorka zawdzięcza swoją sławę.
Jeśli ktoś chciałby dowiedzieć się o wiele więcej o postaci reżysera, np. dlaczego Lubitsch tak wielką wagę przywiązywał do kostiumów, czym jest „dotyk Lubitscha”, jaki miał wpływ na Chaplina czy też zobaczyć reżysera w roli komika, będzie miał do tego okazję w czwartek, 18.06.2009 r., o godz. 18, w Muzeum Narodowym- Muzeum Sztuki Współczesnej, za sprawą filmu dokumentalnego o Lubitschu, który otwiera przegląd Jego twórczości.
W drugi dzień przeglądu, tj. piątek 19 czerwca, godz, 18 , również w Muzeum Narodowym, będziemy mogli podziwiać komedię w 4 aktach, pt Ostrygowa Księżniczka. Są to perypetie zamożnej klasy średniej, pragnącej zasilić szeregi arystokracji. Bohaterką jest Ossi, która czeka na swojego księcia z bajki. Kiedy już prawie zostaje z nim zeswatana, okazuje się że stara prawda „śpiesz się powoli” jest ponadczasowa. Co wyniknie z owego pośpiechu zobaczcie sami. Film odniósł niebywały sukces.
Drugi obraz jaki możemy podziwiać tego dnia to Dzika Kotka, z Polą Negri w roli tytułowej. Film o miłości pewnego porucznika, pożeracza kobiecych serc, który wyrzucony dyscyplinarnie z wojska zakochuje się w pięknej kobiecie- córce herszta bandy. Jakie problemy mogą z tego wyniknąć możemy się tylko domyślać… Lub wybrać się na film.
Zakończenie przeglądu filmów Lubitscha przypadnie na 26 czerwca na godzinę 21.15 (pokaz na Dziedzińcu Muzeum Narodowego)
Pokazany zostanie prawdziwy rarytas - komedia obyczajowa z Ossi Oswaldą pt Nie chcę być mężczyzną. Młoda bohaterka wychowuje się w domu wiecznie nieobecnego wuja. Dziewczyna zachowuje się jak jej rówieśnicy, tyle że płci męskiej: pali papierosy i pije. Wkrótce, podobnie jak niegdyś Ewa Błaszczyk w Zmiennikach, za sprawą strojów staje się na chwilę mężczyzną.
Drugi film, Sumurun to także komedia, lecz oparta na pantonimie, utrzymany w konwencji baśni. Film opisuje perypetie trójkąta miłosnego, w którym to tancerka,(w tej roli Pola Negri) staje pomiędzy pożądającym ją ojcem, bogatym szejkiem, a jego przystojnym synem. Małą rolę ma tutaj także sam reżyser, który wciela się w postać żebraka.
Komentarze
0