Wiele razy imię i nazwisko Sławomira Nitrasa padało w wystąpieniu prezydenta Szczecina podczas inauguracyjnej sesji nowej rady miasta. Piotr Krzystek zapowiedział kolejne sportowe inwestycje. Oczywiście „pod warunkiem, że mamy na nie środki”. Gdzie prezydent będzie szukał pieniędzy? Między innymi w Ministerstwie Sportu i Turystyki, którego szefem jest inny szczeciński polityk – Sławomir Nitras.

Politycy Koalicji Obywatelskiej potwierdzili w rozmowie z portalem wSzczecinie.pl, że obaj panowie są po spotkaniu na temat przyszłości szczecińskiego sportu. Piotr Krzystek i Sławomir Nitras określili priorytety inwestycji dla Szczecina.

– Bardzo ważna jest modernizacja bazy sportowej naszego miasta. Udało się wiele, bo mamy nowy stadion piłkarski oraz pływalnie. Jesteśmy w trakcie inwestycji w Szczecińskim Domu Sportu, gdzie powstanie zarówno hala na 1200 widzów, ale także pływalnia dla naszych pływaków i waterpolistów. Cieszy mnie deklaracja ministra sportu. Mam nadzieję, że będziemy w stanie wesprzeć przebudowę toru kolarskiego, przebudowę centralnego kortu przy alei Wojska Polskiego oraz bazę ośrodka wioślarskiego na wyspie AZS-u. Przed nami także budowa nowej trybuny oraz poprawa jakości płyty stadionu Świtu Skolwin. Oczywiście te cele mogą być realizowane pod warunkiem, że mamy na nie środki – wyliczał Piotr Krzystek.

Jak zaznaczył prezydent Szczecina, w temacie inwestycji istotne będzie również określenie nowych zasad finansowania samorządów.

Radni są zgodni – to potrzebne inwestycje

Zawodnicy szczecińskich klubów kolarskich sygnalizowali redakcji wSzczecinie.pl, że w radzie miasta pojawiały się głosy o zmianie zagospodarowania terenu i postawieniu osiedla mieszkalnego w miejscu toru kolarskiego. Zapytani przez nas o zdanie politycy nie wyobrażają sobie takiego rozwiązania sprawy.

– Świat nie znosi pustki. Jeżeli ten teren stał od dawna nieużytkowany, to pewnie pojawiły się takie głosy. Niemniej Szczecin powinien mieć taki obiekt. Tylko przypomnę, że tutaj odbywały się zawody sportowe rangi międzynarodowej. To z pewnością wartość dodana, której nie wykorzystujemy – komentuje Dariusz Smoliński z Prawa i Sprawiedliwości.

„Co zrobicie jako koalicja rządząca miastem, aby ten remont się zmaterializował?”. Na tak postawione pytanie odpowiedział również świeżo upieczony radny Koalicji Obywatelskiej Stanisław Kaup.

– Będziemy rozmawiać z ministrem sportu o przyznaniu środków na ten remont. Będziemy też zabiegać o tę inwestycję. Skoro prezydent Szczecina Piotr Krzystek wspomniał na sesji, że tor będzie remontowany, to oznacza, że są ku temu poważne argumenty – zapowiedział Kaup.

Temat toru kolarskiego wraca jak bumerang od paru lat. Obiekt przeszedł ostatnią modernizację pod koniec XX wieku. Na początku mówiło się o kilku, a obecnie o kilkudziesięciu milionach złotych, które pozwoliłyby na ponowne użytkowanie obiektu. Tylko koszt naprawy samego dachu szacowany jest na 11 mln zł. Jak wskazują radni, tor kolarski to zabytek i obowiązują go inne zasady budowlane, które generują dodatkowe koszty.

„Szczecin zasługuje na drugi stadion”

W sportowych zapowiedziach pada również nazwa klubu „Świt Skolwin”. Drużyna się rozwija i pewnie kroczy po awans do II ligi. Duma Skolwina pod okiem byłego piłkarza, a obecnie trenera Piotra Klepczarka gra atrakcyjną piłkę.

– Z pewnością jest to klub, który łączy różne środowiska. Zapraszam na mecze i odwiedzenie tego miejsca wszystkich ponad podziałami. Wszystko po to, żebyśmy w tym kierunku szli. Szczecin zasługuje na drugi stadion. Nie można go oczywiście porównywać do stadionu Pogoni Szczecin. Chodzi o to, żeby bez wstydu organizować mecze na poziomie – zauważa radny Dariusz Smoliński z północy miasta.

Zarówno zawodnicy, jak i trenerzy Świtu podkreślają, że sporym minusem klubu są przestarzałe obiekty oraz infrastruktura. Drużyna potrzebuje dodatkowej trybuny, aby spełnić drugoligowe wymagania. Świt Skolwin ma 14 punktów przewagi nad drugą w tabeli Elaną Toruń.