Zgodnie z żydowską tradycją Adlojada to radosna parada w trakcie święta Purim. Tego dnia należy biesiadować do momentu aż nie będzie się w stanie rozróżnić wznoszonych okrzyków: "Niech będzie błogosławiony Mordechaj” i "Niech będzie przeklęty Haman”. W Szczecinie, podczas trzeciej już Adlojady, raczej nie wyjdziemy na ulice, ale spotkamy się na wykładach i dyskusjach o ekonomii i kulturze żydowskiej.

III Dni Kultury Żydowskiej Adlojada w Szczecinie będą miały miejsce w dniach 18 – 21 marca 2014 r. Tegoroczne spotkania odbędą się pd hasłem „Ekonomia i kultura”.

Festiwal zostanie zainaugurowany we wtorek, 18-go marca, o godz. 17:00 w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego przy Wałach Chrobrego 3 występem Chóru Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie „Remedium” pod kierunkiem prof. Ryszarda Handke. Podczas koncertu będzie można usłyszeć oczywiście pieśni żydowskie.

W programie Adlojady znajdują się panele dyskusyjne, spotkania autorskie, wykłady, warsztaty i wernisaże. Na sam początek, 19-go marca, przewidziano dyskusję o podręczniku „Literatura polska wobec Zagłady (1939–1968)” pod redakcją Sławomira Buryły, Doroty Krawczyńskiej i Jacka Leociaka. Spotkanie, w którym wezmą udział także autorzy książki, poprowadzi Piotr Krupiński. Zaplanowano również rozmowy wokół takich publikacji jak: „Tadeusz Borowski – Primo Levi. Prze-pisywanie literatury Holocaustu” Pawła Wolskiego, „Byliśmy przeszłością” Jaeli Neeman i „Rewanżu” Marcelego Najdera.

Ponadto trzeciego dnia festiwalu, 20-go marca, odbędzie się sympozjum poświęcone filozofii i ekonomii kultury żydowskiej oraz panel dyskusyjny na ten sam temat z udziałem Pawła Bartnika, Stanisława Flejterskiego, Jerzego Kochana i Andrzeja Przyłębskiego. Dzień później w Zachodniopomorskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli zostaną przeprowadzone warsztaty z interpretacji literatury podróżniczej.

W trakcie Dni Kultury Żydowskiej będzie można zobaczyć dwie wystawy fotograficzne: „Jerozolima – miasto zaklęte w kamieniu” autorstwa Miry Jarmołowicz oraz „Żydowskie tematy” Tomasza Najdera.

Festiwal zakończy promocja książki „Adlojada. Biografia i świadectwo” pod redakcją Jaromira Brejdaka, Dariusza Kacprzaka, Jerzego Madejskiego, Beaty Małgorzaty Wolskiej, która jest rezultatem ubiegłorocznych Dni Kultury Żydowskiej.

Organizatorami wydarzenia są Muzeum Narodowe w Szczecinie, Wydział Filologiczny i Humanistyczny Uniwersytetu Szczecińskiego, Polskie Towarzystwo Autobiograficzne oraz Secesja Café.

Na wszystkie spotkania w ramach III Dni Kultury Żydowskiej Adlojada wstęp jest bezpłatny.

Szczegółowy program tutaj.