"Ulica Mandelsztama" jest nowym albumem znanego doskonale szczecińskiej publiczności Sklepu z ptasimi piórami. O historii jej powstawania oraz udziale miasta Szczecin w tym projekcie opowiadał dziś lider zespołu Ryszard Leoszewski.
Przez trudności do gwiazd
Na temat tej płyty mogę opowiadać godzinami. Każdy utwór stanowi odrębną historię. Z poezją Osipa Mandelsztama zapoznał mnie Zygmunt Duczyński z Teatru Kana. W 1982 teatr ten wystawił spektakl „Księga..." i pomimo panującej wówczas cenzury i braku oficjalnych informacji na jego temat, zawsze ściągał na widownię tłumy. Jest to kawałek historii artystycznego Szczecina. Pierwsze utwory komponowane były w wielkim trudzie, wiele z nich powstało za czasów stanu wojennego. Nie przypuszczałem wówczas, że to będzie początek czegoś tak pięknego na wiele nadchodzących lat – wspomina Leoszewski.
Choć zespół dwa lata temu obchodził swoje 30-lecie Ulica Mandelsztama jest dopiero trzecią w ich dorobku. Ale artyści zapowiadają, że częstotliwość ta ulegnie zmianie i co 2-3 lata będą powstawać nowe albumy. Już dzisiaj (17 marca) odbędzie się koncert promujący najnowszy projekt. Zespół zagra o godzinie 19.00 w Polskim Radio Szczecin, w Studio im. Jana Szyrockiego na ulicy Niedziałkowskiego 24.
Miasto mecenasem kultury
Nowa płyta Sklepu z ptasimi piórami jest przykładem zaangażowania miasta w promowanie twórczości artystów z województwa zachodniopomorskiego. Pragniemy być mecenasem kultury – mówi Witold Marszałek, Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego. Zespół Ryszarda Leoszewskiego zawsze towarzyszy w wydarzeniach ważnych dla naszego regionu. Naszym zadaniem jest wsparcie i promocja lokalnych artystów. Płyta Ulica Mandelsztama jest dla zespołu spełnieniem marzeń poetyckich i artystycznych, a ze środków miasta na ten projekt przeznaczyliśmy około 8 tysięcy złotych.
Na działania kulturalne w tym roku został przeznaczony budżet w wysokości około 700 tysięcy złotych. Sporą część tych środków pochłonie organizacja wydarzeń związanych z obchodami Roku Chopinowskiego. Na ten cel przeznaczono 216 tysięcy, z których dofinansowanie uzyskały 42 projekty. Dostrzegam problem, że mniej więcej 100 wniosków ubiegających się o dotację, nie miało na nią szans, ze względów błędów formalnych. Dlatego chcemy ogłosić w kwietniu nowy konkurs na projekty związane z twórczością Chopina w wysokości 200 tysięcy złotych. Stanowi to furtkę dla podmiotów, których podania zostały odrzucone ze względu na drobne pomyłki. Jeżeli w przeciągu tygodnia od ogłoszenia nowej edycji konkursy poprawią błędy, przez które zostały odrzucone, mają możliwość uzyskania dofinansowania – tłumaczy Witold Jabłoński. Z okazji obchodów roku naszego wybitnego kompozytora, została również wydana płyta z muzyką Chopina w wykonaniu Sławomira Wilka i przy współpracy z miastem..
Komentarze
0