Sezon nad Bałtykiem zaczyna się zwykle po świętach Wielkiejnocy, jednak w 2020 roku przez pandemię koronawirusa wszystko zmieniło się diametralnie i dopiero po majówce hotele mogły przyjąć pierwszych wypoczywających. Zainteresowanych wypoczynkiem w takich kurortach jak Międzyzdroje czy Kołobrzeg nie brakuje, ale goście odwiedzają hotele głównie w weekendy. Problemem jest także blokada ruchu przygranicznego, bo klienci z Niemiec byli dla zachodniopomorskich przedsiębiorców stałymi i często najhojniejszymi gośćmi.

Restauratorzy i hotelarze odmrażają swoją działalność po blisko dwumiesięcznym zawieszeniu wywołanym pandemią koronawirusa. Czekają na gości w nowym reżimie sanitarnym, ale i z dużym entuzjazmem.

– Około 90% turystów zostanie w Polsce, czekamy więc na naszych gości, przygotowaliśmy dla nich bogatą ofertę. Czas pandemii wykorzystaliśmy na remont restauracji. Międzyzdroje obsługują turystów z Niemiec i Skandynawii, którzy tylko czekają na uruchomienie granic i na pewno chętnie wrócą – mówi Agnieszka Chrobot-Siuda z Hotelu Aurora.

Obecna sytuacja nie jest jeszcze najlepsza.

– Koronawirus wiele zmienił, obecnie mamy klientów głównie w weekendy. W tygodniu jest pusto nawet na promenadzie – mówi Rafał Sokół z Willi Plażowa.

Dla naszego regionu turystyka to bardzo istotna gałąź gospodarki. Szacuje się, że wypracowuje ona 15% PKB całego regionu. Nasze kurorty nadmorskie od kilku sezonów cieszą się wielkim zainteresowaniem turystów. Coraz częściej konkurujemy z takimi krajami jak Chorwacja, Bułgaria czy Czechy.

– Turystyka to jeden z najbardziej dotkniętych kryzysem sektorów gospodarki. Cierpimy w wyniku zamknięcia granic, wsparcie dla zachodniopomorskiej turystyki jest więc niezbędne. Jako urząd marszałkowski oferujemy cały wachlarz wsparcia, od uruchomionych grantów przez pożyczki na działalność obrotową, przygotowujemy także dotacje. Mamy nadzieję, że to pomoże firmom z branży turystycznej przetrwać ten okres. Być może uda się ten rok uznać za niestracony dla tej gałęzi i odrobić straty. Planujemy kampanię promującą walory turystyczne Pomorza Zachodniego – zapowiada Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.