Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „EBUD” – Przemysłówka wyceniła swoje prace na blisko 6,8 mln zł. Bydgoska firma będzie mieć 18 miesięcy na wykonanie kompleksowego remontu śródmiejskiej willi przy Alei Wojska Polskiego 91-93.

Projekt opracowany przez szczecińską pracownię NAAN Architekci zakłada zachowanie pierwotnej bryły budynku i odtworzenie wszystkich zniszczonych elementów detalu architektonicznego.

- Przywrócone zostaną historyczne materiały wykończeniowe, wymieniona zostanie stolarka drzwiowa i okienna. Jednocześnie zaplanowano rozbiórkę wtórnych dobudówek oraz nieużytkowych schodów zewnętrznych, które przez lata zniekształcały pierwotną formę obiektu – opisuje Piotr Zieliński, rzecznik prasowy miasta ds. inwestycji.

Budynek zyska dwa wejścia. Reprezentacyjne od strony al. Wojska Polskiego oraz drugie, nowe od strony parkingu. Ma być w pełni dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i dostępne bezpośrednio z poziomu terenu.

Na parterze willi znajdzie się recepcja z rejestracją, poczekalnia, pięć gabinetów lekarskich, toalety i nowa, centralna klatka schodowa z windą.

- Piwnica zostanie przekształcona w zaplecze konferencyjno-szkoleniowe. Powstaną tam dwie sale konferencyjne z możliwością połączenia, zaplecze socjalne, szatnia, aneks kuchenny oraz część techniczna z kotłownią i serwerownią – dodaje Piotr Zieliński.

Na pierwszym piętrze zaplanowano poczekalnię z sekretariatem, pokoje biurowe, salę konferencyjną z dodatkowymi stanowiskami pracy oraz zaplecze sanitarne i kuchenne. Poddasze pomieści funkcje techniczne, magazynowe oraz pomieszczenia rehabilitacyjne.

Za budynkiem znajdzie się 13 miejsc postojowych, w tym 2 dla osób z niepełnosprawnościami. Remont willi zostanie sfinansowany ze Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego i środków z darowizn fundacji.

Potrzebę stworzenia Wspólnego Domu Hospicyjnego potwierdzili mieszkańcy głosujący w Szczecińskim Budżecie Obywatelskim 2023. Projekt zebrał ponad 8100 głosów.

Tak obecnie wygląda willa | fot. K. Rzeszotarska